Po prvi put, naučnici su snimili fotografije ptice za koju se dugo mislilo da je izgubljena. Poznata kao šlem sa žutim grbom, ili Prionops alberti, ova vrsta je navedena kao „izgubljena ptica“ od strane Američke agencije za zaštitu ptica jer je nije videla skoro dve decenije.
Naučnici sa Univerziteta Teksas u El Pasu došli su do otkrića tokom šestonedeljne ekspedicije na masiv Itombve, planinski lanac u istočnoj Demokratskoj Republici Kongo. Fotografije šljemova pregledao je i potvrdio dr Kameron Rut, koji vodi projekat Lost Birds u Američkom zavodu za zaštitu ptica.
„Bilo je neverovatno iskustvo naići na ove ptice. Znali smo da su ovde moguće, ali nisam bio spreman za to koliko će spektakularno i jedinstveno izgledati u životu“, rekao je dr Majkl Harvi, ornitolog i docent UTEP na Odseku za biološke nauke.
Harvei je ko-predvodio ekspediciju sa UTEP profesorom bioloških nauka Eli Greenbaumom, dr. Pridružili su im se ornitolog Met Brejdi, kao i grupa kongoanskih istraživača iz Centre de Recherche en Sciences Naturelles, uključujući dr Chifundera Kusambu, Roberta Kizungu Biamana, Chance Bahati Muhigirva, Mvenebatu M. Aristotea i Vandegea M. Muninga.
Tim je pešačio preko 75 milja kroz dubine masiva Itombve, proučavajući ptice, vodozemce i gmizavce usput.
Dok su istraživali oblačne šume na obroncima planine, Harvi i Brejdi su naišli na šlem-šrajka — upečatljivu crnu pticu sa jarko žutim „šlemom“. Tim je rekao da su se pojavili kao prilično „bučne i aktivne grupe usred šume“.
Ptica je endemična za zapadne padine Albertinskog rifta u Centralnoj Africi, prema Harviju, regionu koji je uglavnom bio nepristupačan zbog ratnih i bezbednosnih problema, ali je nedavno postao bezbedniji za posetu.
Ukupno je tokom ekspedicije na tri lokacije pronađeno oko 18 ptica.
„Ovo uliva nadu da možda ova vrsta još uvek ima razumno zdravu populaciju u udaljenim šumama regiona“, rekao je Harvi. „Ali rudarstvo i seča, kao i krčenje šuma za poljoprivredu, prodiru duboko u šume lanca Itombve. Mi smo u razgovorima sa drugim istraživačima i organizacijama za očuvanje kako bismo uložili dodatne napore za zaštitu šuma u regionu i šrika. “
Harvei je dodao: „Trenutno je zlatna prilika da zaštitimo ove tropske šume kako ne bismo izgubili vrste poput šlemova pre nego što budu poznate i proučene.
Ekspedicija, koja je trajala od decembra 2023. do januara 2024. godine, donela je druga važna otkrića. Herpetološki tim je ponovo otkrio crvenotrbušnu žabu škripu, ili Arthroleptis hematogaster, koja nije viđena od 1950-ih. Ponovno otkriće žabe potvrdio je dr David Blackburn, profesor na Prirodnjačkom muzeju Univerziteta Floride.
„Globalni uticaj UTEP-a je prikazan ne samo kroz dostignuća njegovih diplomaca, već i kroz revolucionarna i zadivljujuća otkrića, koja su ovde prikazana doprinosima dr Grinbauma i Harvija,“ rekao je dekan UTEP koledža nauke dr Robert Kirken, dr. „Nadam se da će ovo otkriće osvetliti i inspirisati studente i naučnike širom sveta.“