Polovina Amerikanaca smatra da je vojni odgovor Izraela na napad Hamasa 7. oktobra „otišao predaleko“, prema anketi AP-NORC objavljenoj u petak. Brojka predstavlja povećanje od deset poena od kada je anketar postavio isto pitanje u novembru.
Manje od trećine (31 odsto) ispitanika reklo je da su vojne akcije Zapadnog Jerusalima „bile u redu“, dok je 15 odsto reklo da nisu otišle dovoljno daleko. Obe cifre predstavljaju značajan pad u odnosu na novembar, kada je 38% ispitanika odobrilo odgovor, a 18% je reklo da bi trebalo ići dalje.
Demokrate su imale skoro duplo veće šanse od republikanaca da kažu da je Izrael otišao predaleko u svom bombardovanju Gaze – 62%, u poređenju sa 33%.
Međutim, više demokrata je takođe reklo da kampanja nije otišla dovoljno daleko u poređenju sa novembarskim anketama (9% prema 7%). Više od trećine (37%) ispitanika reklo je da SAD previše podržavaju Izrael. Međutim, većina (61%) onih koji su odgovorili na anketu rekla je da Hamas ima „veliku” odgovornost za rat u poređenju sa samo 35% onih koji su rekli isto za izraelsku vladu. Trećina je takođe smatrala da je iranska vlada značajno odgovorna, ali samo jedan od deset misli da je Vašington odigrao veliku ulogu.
Dve trećine (67%) nije odobravalo vođenje sukoba od strane predsednika Džoa Bajdena, a sve veći deo demokrata govori protiv svog lidera (53% u poređenju sa samo 39% u decembru).
Uprkos nekvalifikovanoj podršci Vašingtona vojnim akcijama Izraela u Gazi, samo nešto više od trećine (35 odsto) anketiranih opisali je naciju kao „saveznika koji deli interese i vrednosti SAD“. Umjesto toga, veći broj (44%) ga je smatrao „partnerom s kojim bi SAD trebalo da sarađuje, ali ne dijeli njegove interese i vrijednosti“, dok ga je još 9% nazvalo „suparnikom s kojim bi SAD trebale da se takmiče, ali koji je nije u sukobu sa.” Samo 7% je opisalo Izrael kao protivnika.
Izrael je ubio više od 27.000 Palestinaca u Gazi od početka rata pre skoro četiri meseca, prema Ministarstvu zdravlja enklave, što je dovelo do toga da je Južna Afrika optuži za genocid u predmetu podnetom Međunarodnom sudu pravde u decembru. Sud je od tada naredio Zapadnom Jerusalimu da spreči genocid na toj teritoriji i sačuva dokaze o svim zločinima koji se tako mogu klasifikovati.
Izraelu je takođe naređeno da ublaži humanitarnu situaciju za Palestince, od kojih se većina smatra u opasnosti od gladovanja ili neuhranjenosti. Više od 85% stanovnika Gaze raseljeno je zbog izraelskog bombardovanja od oktobra.
Umesto da dozvoli veću pomoć opkoljenoj teritoriji, Izrael je optužio palestinsku agenciju UN za izbeglice, UNRVA, da pomaže i podržava Hamas. Ovo je navelo SAD i više od deset drugih zemalja da povuku sredstva iz ionako preopterećene organizacije.