Digitalni vodeni žigovi u kombinaciji sa veštačkom inteligencijom ubrzaće rešavanje pravnih slučajeva o kršenju autorskih prava, kaže nova studija.
Tehnologija bi poboljšala procenu podataka o potencijalnim kršenjima i olakšala pokretanje tužbi. To će takođe dovesti do toga da više dokaza bude dostupno sudovima.
Ali sve veća upotreba vodenog žiga – što olakšava otkrivanje kopiranja – i AI verovatno će značiti i proliferaciju sporova malih razmera, upozoravaju stručnjaci.
Postojeći zakoni znače da se veštačka inteligencija može koristiti za arbitražu i posredovanje, kroz ispitivanje podataka i podržavanje upotrebe robo sudija za pomoć pri donošenju odluka.
Studiju su sproveli Džejms Grifin sa Pravnog fakulteta Univerziteta Ekseter, Kirijaki Nusija i Stanislava Nedeva sa Univerziteta Reding, Stavros Zervudakis potpredsednik za veštačku inteligenciju, Mutual of America finansijske grupe, Džonatan Luks iz Luk medijacije i Džon Meknamara IBM glavni pronalazač i počasni profesor IBM-a.
Istraživači su primenili postojeći sistem veštačke inteligencije na sudsku praksu o autorskim pravima, da vide kako može da čita i razume slučajeve i da proizvede rezultate u sporovima u vezi sa 3D štampanjem. Otkrili su da će složeniji vodeni žigovi dovesti do bržih i tačnijih rezolucija.
Trenutno se digitalni vodeni žigovi otiska prsta koriste u okviru digitalnih usluga kao što je IouTube. Moguće je koristiti takve vodene žigove na tradicionalnim fizičkim medijima iu novijim tehnologijama kao što je 3D štampa.
Profesor Grifin je rekao: „AI će revolucionisati administraciju zakona zbog ukrštanja između digitalnog vodenog žiga i mašinskog učenja. Može da koristi vodeni žig digitalnog otiska prsta i tehnologije programiranja na prirodnom jeziku kako bi brzo i efikasno rešio sporove oko autorskih prava 3D štampanja.
„Ovo pruža dokaze o kršenju autorskih prava detaljnije nego ikada ranije i omogućava računarima da se direktno povezuju sa ovim informacijama u svrhu sprovođenja autorskih prava. Zakon u ovim oblastima ohrabruje tehnologiju da raste u određenim pravcima što će dodatno povećati širenje zakona i njegova interakcija sa AI.
„Ovo će značiti više sporova—i shodno tome, potencijalno više diskusije o granicama postojanja autorskih prava.“
Studija opisuje kako veštačka inteligencija može da pomogne u pojednostavljenju procesa pre saslušanja o kršenju autorskih prava na mreži i da podrži brži i neutralniji proces rešavanja sporova o autorskim pravima 3D štampanjem korišćenjem ADR metoda i uz pomoć mašinskog učenja.
Profesor Grifin je rekao: „Integracija veštačke inteligencije u arbitražu promoviše doslednost i predvidljivost u donošenju odluka. Analitika zasnovana na veštačkoj inteligenciji može pomoći da se identifikuju obrasci i trendovi u prošlim arbitražnim odlukama, omogućavajući strankama i arbitrima da donose informisanije i pouzdanije presude.
„AI može pomoći arbitrima u upravljanju njihovim predmetima i procesima, prikupljanju i analizi činjenica, kao iu njihovom donošenju odluka pružanjem modela predviđanja.“