Evropska komisija sutra predstavlja predlog Instrumenta za Zapadni Balkan vredan šest milijardi evra

Evropska komisija sutra predstavlja predlog Instrumenta za Zapadni Balkan vredan šest milijardi evra

Evropska komisija će sutra predstaviti članovima Spoljopolitičkog odbora i Odbora za budžet Evropskog parlamenta svoj predlog za Instrument za reforme i rast za Zapadni Balkan vredan šest milijardi evra.

Instrument je centralni deo Plana rasta EU za Zapadni Balkan čiji je cilj ubrzanje reformi i socijalnog i ekonomskog približavanja regiona Uniji.

Novi finansijski instrument predviđa dve milijardi evra bespovrartne pomoći i četiri milijardi evra povoljnih kredita u periodu 2024-2027.

„Isplata sredstava bila bi uslovljena sprovođenjem strukturnih reformi, kao što su vladavina prava ili borba protiv korupcije, koje će biti identifikovane u nacionalnim reformskim agendama“, objavljeno je na sajtu Evropskog parlamenta.

Lideri zapadnobalkanske šestorke su 22. januara u Skoplju na samitu o Planu rasta usvojili zajedničku izjavu u kojoj su naveli da će se posvetiti promovisanju regionalne ekonomske integracije kroz zajedničko regionalno tržište, zasnovane na pravilima i standardima EU, i u isto vreme unapređivati njegovo otvaranje ka jedinstvenom tržištu EU.

Evropska komisija je Plan rasta usvojila prošlog novembra, a sada je na Evropskom parlamentu i Savetu da razmotre predlog ovog Instrumenta u okviru paketa srednjoročne revizije višegodišnjeg finansijskog okvira EU.

Plan rasta za Zapadni Balkan zasniva se na četiri stuba: Jačanje ekonomske integracije s jedinstvenim tržištem EU, jačanje ekonomske integracije unutar Zapadnog Balkana kroz zajedničko regionalno tržište, ubrzanje fundamentalnih reformi i povećanje finansijske pomoći za podršku reformama kroz Instrument za reforme i rast za Zapadni Balkan.

Svaka zemlja Zapadnog Balkana treba da pripremi Reformsku agendu na osnovu postojećih preporuka, koju Evropska komsija treba da oceni i usvoji.

Za Srbiju i Kosovo neophodan preduslov za dobijanje sredstava iz Plana rasta je i konstruktivno angažovanje u dijalogu o normalizaciji odnosa posredstvom EU i sprovođenje svih obaveza iz ranije postignuzih sporazuma.