U mnogim slučajevima širom sveta, tehnologija prepoznavanja lica prouzrokovala je ozbiljne posledice po pojedince. Primeri kao što su optužbe za terorizam, hapšenja zbog navodnih krađa i zadržavanje u zatvoru pokazali su da je ova tehnologija daleko od savršenstva. Šarona Pearl, autor knjige „Da li te poznajem? Od slepila lica do super prepoznavanja“ istražuje duboke korene tehnologije prepoznavanja lica, ukazuje na rizike i izazove koji proizilaze iz njenog korišćenja.
Tehnologija prepoznavanja lica, kao sofisticirana verzija biometrijskog nadzora, zasniva se na identifikaciji jedinstvenih fizičkih karakteristika pojedinaca. Dok ova tehnologija može obezbediti određeni nivo sigurnosti, postavlja se pitanje njenih etičkih i privatnosnih implikacija.
Autor istražuje istoriju nadzora lica, od ranih oblika praćenja ljudi do savremenih tehnologija prepoznavanja lica. On ukazuje na to kako tehnologija nije neutralna i kako su predrasude duboko usađene u sisteme nadzora. Otkriva da su određene zajednice, posebno crni i azijski pojedinci, često na meti tehnologije prepoznavanja lica s netačnim identifikacijama.
Pored globalnih primera, istraživač naglašava da tehnologija prepoznavanja lica ima ozbiljne implikacije na privatnost pojedinaca. Upotreba ove tehnologije u privatnim kompanijama, prometnim prodavnicama i društvenim medijima dodatno povećava nivo nadzora.
Iako su poboljšanja u softveru smanjila stope grešaka, autor naglašava da ostaju predrasude ugrađene u sisteme prepoznavanja lica. Ova tehnologija, iako moćna, suočava se s kontroverzama zbog svojih etičkih izazova i uticaja na privatnost i slobodu pojedinaca.