Kompleks naselja Kasl Rok Pueblo na visoravni Mesa Verde gde se Kolorado graniči sa Jutom je dobro poznat po zgradama unutar udubljenja na litici i kamenoj umetnosti od pre hiljadama godina.
Istraživački tim sa Jagelonskog univerziteta u Poljskoj izvestio je o novim nalazima iz tog područja, uključujući niz ranije neotkrivenih rezbarenja na stenama koje pokrivaju razdaljinu od oko 4 kilometra (oko 2,5 milje).
S obzirom na to koliko su stručnjaci opsežno proučavali ovaj deo sveta u prošlosti, nove rezbarije ili petroglifi su iznenađujuće i uzbudljivo otkriće – i mogli bi da transformišu naše razmišljanje o životu u regionu do pre oko 3.000 godina.
„Ranije sam mislio da smo temeljno proučili ovu oblast, vršeći opsežna iskopavanja, geofizička istraživanja i digitalizaciju“, kaže arheolog Radoslav Palonka sa Jagelonskog univerziteta.
„Ipak, imao sam neke nagoveštaje starijih članova lokalne zajednice da se nešto više može naći u višim, manje pristupačnim delovima kanjona.
Naravno, otprilike 800 metara (2.625 stopa) iznad poznatih naselja, istraživači su pronašli razne linije, vrtloge i druge dizajne izgrebane na zidovima. Neki od gravira su spirale prečnika do jednog metra (skoro 40 inča), za koje se smatra da su kalendari koji pomažu u obeležavanju posebnih datuma i praćenju astronomskih posmatranja.
Palonka kaže da otkrića „potpuno menjaju“ percepciju tog područja, u ono što je poznato kao doba koršara u 3. veku nove ere. U to vreme, narod Pueblo bi živeo u polu-podzemnim jamskim kućama ograđenim drvenim ogradama, baveći se aktivnostima kao što su poljoprivreda i pravljenje strunjača i korpi.
„Poljoprivredne zajednice Pueblo razvile su jednu od najnaprednijih prekolumbijskih kultura u Severnoj Americi“, kaže Palonka. „Oni su usavršili zanat gradnje višespratnih kamenih kuća, nalik srednjovekovnim gradskim kućama ili još kasnijim stambenim blokovima.
„Narod Pueblo je takođe bio poznat po svojoj kamenoj umetnosti, zamršeno ukrašenom nakitu i keramici sa različitim motivima obojenim crnim pigmentom na beloj pozadini.
Istraživači kažu da je možda u regionu u 13. veku živelo mnogo više ljudi nego što se ranije mislilo, na osnovu novootkrivenih kalendara i drugih dijagrama. Zapitate se šta će istoričari napraviti od ostataka današnjih društava, hiljadama godina u budućnosti.
Sada je u toku rad na mapiranju područja sa još više detalja, koristeći LIDAR (Light Detection and Ranging) tehnologiju koja bi trebalo da bude u stanju da se spusti na rezoluciju od 5-10 centimetara (2-3,9 inča) – i možda otkrije još više rezbarenja .
„Čekamo konačne rezultate njihovog rada i nadamo se da ćemo uočiti nove, do sada nepoznate, lokalitete, uglavnom iz ranijih perioda“, kaže Palonka.