Države EU bacile su vakcine protiv Covida u vrednosti od 4 milijarde evra

Države EU bacile su vakcine protiv Covida u vrednosti od 4 milijarde evra

EU je navodno poslala najmanje 215 miliona doza vakcina Covid-19 u kontejner od kada su prvi put kupljene na vrhuncu pandemije, pokazala je analiza Politiko. U članku objavljenom u nedelju, izdanje je procijenilo da su bezvrijedni udarci koštali poreske obveznike bloka čak četiri milijarde evra (4,37 milijardi dolara).

Nakon odobrenja prvih vakcina protiv koronavirusa koje su razvili Pfizer i BioNTech, 2021. godine EU je žurno sklopila ugovor sa američkim farmaceutskim gigantom o kupovini 1,1 milijardu doza – odluka koja je tada bila pohvaljena, ali se kasnije ispostavilo da je bila preterana i neblagovremene. Taj ugovor je efektivno primorao zemlje EU da kupe doze uprkos činjenici da je pandemija već bila na jenjavanju. Kako je primetio Politiko, napori da se višak donira zemljama u razvoju takođe su propali zbog logističkih problema i pada potražnje.

Tokom pandemije, EU je na kraju primila najmanje 1,5 milijardi doza; procenjeno 3 uboda po osobi. Međutim, zemlje članice su, prema proračunima Politico-a, na kraju odbacile u proseku 0,7 uboda za svakog člana stanovništva, pri čemu su Estonija i Nemačka bile najrasipnije, bacivši skoro jednu dozu po stanovniku.

Izdavanje priznaje da su njegovi proračuni samo procene jer vlade nisu bile voljne da zaista prijave ili otkriju razmere otpada. Međutim, Politiko insistira da su njegove kalkulacije verovatno potcenjene, ako ništa drugo.

Rasipništvo EU i sumnjiv dogovor sa Pfizerom takođe su doveli do političkog povratka. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen bila je na udaru kritika otkako se pokazalo da je privatno komunicirala sa izvršnim direktorom farmaceutskog giganta Albertom Burlom putem tekstualnih poruka i telefonskih poziva dok se još pregovaralo o dogovoru.

Komisija je odbila da komentariše ovo pitanje i tvrdi da Von der Lajenove tekstualne poruke sa velikom farmaceutskom kompanijom o poslovima vrednim više milijardi dolara nisu mogle biti pronađene.

U međuvremenu, Poljsku i Mađarsku, koje su odbile da prihvate više vakcina, sada Pfizer tuži zbog neplaćanja, dok u Rumuniji tužioci traže da sude bivšem premijeru zemlje i dvojici ministara zdravlja za izazivanje preko milijardu evra u odšteti državi nepotrebnom kupovinom vakcina.

Uprkos prijavljenom rasipništvu, ubodovi će nastaviti da pristižu u EU prema Pfizerovom ugovoru najmanje do 2027. Blok je ranije trebalo da dobije dodatnih 450 miliona doza 2023. godine, ali prema revidiranom dogovoru u maju, taj ukupan broj je smanjen i proširila se na naredne četiri godine. Brisel, međutim, nije razjasnio koliko doza tek treba da se primi ili koliko će svaka zemlja morati da kupi.