Gugl je u sredu ubacio svoj Bard chatbot sa modelom veštačke inteligencije nove generacije pod nazivom Gemini, za koji proglašava da je sposoban da rasuđuje bolje od ChatGPT-a i drugih rivala.
Ogroman pretraživač ima za cilj da preuzme generativnu AI vođstvo od OpenAI proizvođača ChatGPT-a, jer se ta kompanija bavi posledicama puča u upravnom odboru u kojem je glavni izvršni direktor Sem Altman otpušten, a zatim ponovo zaposlen u roku od nekoliko dana.
Google je godinama diskretno razvijao AI moći, ali je bio zatečen kada je OpenAI krajem prošle godine objavio ChatGPT i udružio se sa Microsoftom kako bi svoje mogućnosti učinio dostupnim korisnicima širom sveta.
„Ovo je neverovatan zamah, a ipak, tek počinjemo da zagrebamo površinu onoga što je moguće“, rekao je izvršni direktor Google-a Sundar Pichai u saopštenju.
„Ova nova era modela predstavlja jedan od najvećih naučnih i inženjerskih napora koje smo preduzeli kao kompanija.“
To je prvi model veštačke inteligencije koji je nadmašio ljudske stručnjake u određenim merilima koja uključuju rešavanje problema, matematiku, fiziku, istoriju, pravo, medicinu i etiku, rekao je potpredsednik proizvoda kompanije Google DeepMind Eli Kolins tokom brifinga.
Demonstracija je pokazala da Blizanci prepoznaju ono što je prikazano, od osobe koja glumi scenu iz filma „Matriks“ do nekoga ko crta patku, a zatim drži gumenu patku.
Blizanci su komentarisali ono što je prikazano, praveći poređenja, izvodeći zaključke i dajući predloge.
Performanse „Ultra“ verzije Geminija „daleko premašuju“ one drugih najsavremenijih modela u 30 testova za merenje sposobnosti kao što su razumevanje slike ili matematičko rezonovanje, kaže Kolins.
„Pro“ verzija Geminija ugrađena u Bard dizajnirana je za obavljanje širokog spektra zadataka. „Nano“ verzija je skrojena za pametne telefone, koja je prva na Google-ovom vrhunskom Pikel 8 telefonu.
Google je pokrenuo sopstveni Bard chatbot ranije ove godine, kontinuirano ažurirajući chatbot na osnovu povratnih informacija ljudi, prema Bard potpredsednici Sissie Hsiao.
„Sve te brze inovacije nas dovode do onoga što vidimo kao momenta istinski transformacije“, rekao je Hsiao tokom brifinga.
„Sa Blizancima, Bard dobija najveću nadogradnju do sada.
Bard će koristiti Blizanca za naprednije rezonovanje, planiranje i sposobnost razumevanja, pokazala je demonstracija.
Biće dostupan na engleskom u više od 170 zemalja i teritorija, a uskoro će biti dodato još jezika, kaže Hsiao.
Bard koji je prožet Blizancima biće proširen da bude „multimodalan“, što znači da će moći da radi sa slušnim i vizuelnim unosom, kao i sa tekstualnim uputstvima, rekli su rukovodioci.
„Sa Blizancima smo korak bliže našoj viziji da vam predstavimo najboljeg AI saradnika na svetu“, rekao je Hsiao.
Blizanci povećavaju kvalitet Bardovog nastupa, bilo da se radi o pisanju poezije ili kompjuterskog koda do upita za kupovinu ili istraživačkih projekata, kaže Hsiao.
„Ultra“ verzija Geminija dizajnirana za rešavanje veoma složenih zadataka biće objavljena početkom sledeće godine, saopštio je Gugl.
„Zadivljen sam za šta je sposoban“, rekao je Kolins o Blizancima.
„Ovo je početak nove ere za nas u Google-u jer nastavljamo da ubrzano inoviramo i unapređujemo mogućnosti modela.“
Google je u septembru integrisao Gmail, IouTube i druge alate u svoj Bard chatbot dok tehnološki giganti pokušavaju da ubede korisnike da je generativna veštačka inteligencija korisna, a ne opasna ili samo hir.
Te mogućnosti se usko poklapaju sa ponudama iz Microsofta koje svojim Office 365 aplikacijama daju moć veštačke inteligencije, iako one dolaze uz dodatnu cenu za kupce i nisu dostupne preko čet-bota na njegovom pretraživaču Bing.
Postojanost generativnih AI chatbotova, nakon što početno uzbuđenje izbledi, tek treba da bude potvrđena.
Štaviše, integracija četbota zasnovanog na OpenAI-u u Microsoft-ov pretraživač ranije ove godine nije uspela da utiče na ogromnu dominaciju Google-a u pretrazi.
Vlade i tehnološke kompanije međutim insistiraju da je generativna AI sledeće veliko poglavlje tehnologije i povećale su potrošnju na nove proizvode, istraživanja i infrastrukturu.