Kanada i Gugl postigli su dogovor da vesti budu u rezultatima pretrage i da internet gigant plaća 100 miliona kanadskih dolara (73,6 miliona dolara) godišnje izdavačima vesti u zemlji, rekao je u sredu kanadski zvaničnik, piše Rojters.
Sporazum rešava zabrinutost Gugla u vlasništvu kompanije Alphabet zbog kanadskog zakona o onlajn vestima koji nastoji da velike internet kompanije dele prihod od oglašavanja sa izdavačima vesti u zemlji.
„Posle nedelja produktivnih diskusija, srećan sam što mogu da objavim da smo sa Guglom pronašli put napred za primenu Zakona o onlajn vestima“, rekao je ministar nasleđa Paskal St-Onge u izjavi.
Kanadski zakon o onlajn vestima, deo globalnog trenda da internet giganti plaćaju vesti, usvojen je u junu i vlada finalizuje pravila za koja se očekuje da će biti objavljena do 19. decembra.
Gugl je potvrdio da se Otava posvetila rešavanju svojih ključnih problema i da će vesti i dalje biti dostupne na njegovim platformama u Kanadi.
Gugl je ranije rekao da će blokirati vesti na svojoj platformi, rekavši da je kanadski zakon stroži od onih u Evropi i Australiji, i izrazio zabrinutost zbog toga što je kompanija izložena potencijalno neograničenoj odgovornosti.
Meta Platforms, drugi internet gigant koji je na meti zakona, već je blokirao deljenje vesti na Fejsbuku i Instagramu zbog zabrinutosti zbog zakona.
St-Onge je rekao da dogovor sa Guglom pokazuje da novi zakon funkcioniše i pozvao Fejsbuk da objasni svoju odluku da blokira deljenje vesti u Kanadi.
Ona je dodala da će Kanada moći ponovo da otvori sporazum sa Guglom u budućnosti ako budu postignuti bolji sporazumi bilo gde u svetu.
Prošlog meseca, Gugl je postigao dogovor da grupi nemačkih izdavača plaća 3,2 miliona evra godišnje za objavljivanje njihovog sadržaja vesti.
U saopštenju, portparol Mete je rekao da je njegova odluka nepromenjena.
„Za razliku od pretraživača, mi ne izvlačimo proaktivno vesti sa interneta da bi se plasirale u fidove naših korisnika i odavno smo bili jasni da je jedini način na koji možemo razumno da se pridržavamo Zakona o onlajn vestima ukidanje dostupnosti vesti za ljude u Kanadi“, rekao je portparol.
Zakon je usledio nakon pritužbi kanadske medijske industrije, koja želi strožiju regulativu tehnoloških kompanija kako bi ih sprečila da izbace novinske kompanije sa tržišta onlajn oglašavanja.
Kao deo sporazuma sa Kanadom, Google će godišnje doprinositi 100 miliona kanadskih dolara, indeksiranih na inflaciju, za novinske poslove, a kompanija će imati opciju da radi sa jednim kolektivom na distribuciji sredstava.
„To su veoma dobre vesti“, rekao je premijer Džastin Trudo novinarima u Otavi. „Ovo je dogovor, sporazum koji će odjeknuti širom sveta.
Pol Digan, glavni izvršni direktor industrijskog tela Nevs Media Canada, pozdravio je sporazum i zahvalio se vladi što je obezbedila novčanu nadoknadu za izdavače.
„Pohvaljujemo Guglu za njihov dobronamerni, društveno odgovoran pristup“, dodao je Digan u saopštenju.
Kanadska radiodifuzna korporacija je ranije objavila vest o dogovoru.