Učenje o seizmičkim potpisima kada se Zemlja pomera: Rizik od zemljotresa u Indoneziji

Učenje o seizmičkim potpisima kada se Zemlja pomera: Rizik od zemljotresa u Indoneziji

Profesor Nik Rolinson je fasciniran pomeranjem kore planete, naletom tektonskih ploča, pucanjem raseda i podrhtavanjem zemlje.

Kao seizmolog, on koristi instrumente koji pretvaraju vibracije duboko u zemlji u elektronske „potpise“ zemljotresa.

Osim fascinacije, međutim, Rolinson je veoma svestan ljudske i ekonomske cene prirodnih opasnosti. Napola Borneanac, on prepričava šok nakon što je čuo za zemljotres u Sabahu 2015. „Deo vrha planine Kinabalu je pao, ubivši 18 ljudi, uključujući učenike i njihove nastavnike.

„Od tog trenutka, preusmerio sam svoj rad od fundamentalnijeg razumevanja zemaljskih procesa ka radu sa indonežanskim i malezijskim naučnicima na Borneu o opasnosti od zemljotresa.

Indonezija doživljava oko 300 značajnih prirodnih katastrofa godišnje. U novije vreme, jedan od najrazornijih bio je 2018. godine kada su zemljotres i cunami u velikoj meri uništili grad Palu, ubivši 4.500 ljudi, što je rezultiralo sa 200.000 izbeglica, a indonežansku ekonomiju koštalo je 911 miliona američkih dolara.

„Prirodne opasnosti poput zemljotresa, cunamija i vulkanskih erupcija su nezaustavljive“, objašnjava Rolinson. „Ali uticaj se može promeniti ako je izgrađeno okruženje izgrađeno da ublaži njihove efekte.“

Dakle, kada je 2019. indonežanski parlament najavio da će premestiti svoj glavni grad iz Džakarte u istočni Kalimantan na Borneu i izgraditi novi grad, Nusantara, Rolinson i njegovi indonežanski partneri videli su retku priliku da savetuju o izgradnji imajući na umu bezbednost.

Cilj Indonezije je da izgradi „eko-grad“ koji će biti centar stabilnog upravljanja u zemlji u decenijama i vekovima koji dolaze. To je hrabra ambicija, i to ne bez svojih kritičara—pojavila se zabrinutost zbog uništavanja prašume na Borneu, oko troškova i o tome šta će se dogoditi sa samom Džakartom.

„Bez obzira na ove zabrinutosti, činjenica je da je Džakarta sada veoma rizičan grad za život“, kaže Rolinson. „Nekontrolisana urbanizacija je dovela do prenaseljenosti, zagađenja i redovnih poplava. Grad bukvalno tone. Skoro polovina je ispod nivoa mora i vađenje podzemnih voda je dovelo do daljeg slijeganja. Dodajte ovome i pretnju zemljotresima i erupcijama iz obližnjih vulkana. i imate opasnu situaciju.“

Na površini, Nusantara izgleda kao sigurnije okruženje. Ali naučnici su zabrinuti zbog njegove blizine zemljotresu Palu i ušća četiri tektonske ploče u blizini lokacije. Zasluge: Univerzitet u Kembridžu

Poslednjih pet godina, Rolinsonov tim u Odeljenju za nauke o Zemlji radio je sa indonežanskim istraživačima na Institutu Teknologi Bandung (ITB), na čelu sa profesorom Sri Vidiiantoroom, na izradi mape opasnosti od zemljotresa za Borneo.

Kada je objavljena lokacija nove prestonice, partnerstvo je postavilo dodatni niz seizmičkih stanica još bliže predloženoj lokaciji grada.

Lokacija novog glavnog grada je preko puta Makasarskog moreuza od tektonski aktivnog ostrva Sulavesi, što ima implikacije na seizmički hazard u istočnom Borneu. Cilj istraživača je bio da identifikuju sve ranije neotkrivene aktivne rasede, detaljno snime plitku strukturu ispod predložene lokacije i koriste rezultate za bolje razumevanje opasnosti od zemljotresa ui oko nove prestonice.

„Ako treba da se gradi novi grad, naš rad bi mogao da pruži informacije o građevinskim propisima i planiranju upravljanja katastrofama, što bi pomoglo u spasavanju života i smanjenju ekonomskih gubitaka“, objasnio je Rolinson.

Nakon godinu dana merenja seizmičke aktivnosti, istraživači sada analiziraju podatke sa seizmometara na lokaciji predložene prestonice: „Na sreću, rana analiza nije otkrila ništa neočekivano“, kaže Rolinson, „još nema dokaza o aktivnim greškama ili neobičnoj seizmičnosti u oblasti.“

U međuvremenu, kombinovani rezultati prethodnog i nedavnog rada obezbedili su neviđenu pokrivenost seizmičkim podacima u regionu, koji mogu da informišu o izgradnji grada koji je u toku.

Najvažnije, da bi se maksimizirao uticaj projekta, Vidiiantoro sarađuje sa Nacionalnim centrom za proučavanje zemljotresa (PuSGeN) Ministarstva za javne radove i stanovanje (PUPR), koji su odgovorni za izradu mapa seizmičkog rizika Indonezije. Ova institucija takođe pomaže predsedniku Indonezije u formulisanju politike i koordinacije oko planiranja i razvoja infrastrukture za puteve, zgrade i drugu infrastrukturu.

„Naši podaci se koriste za poboljšanje regionalnih verovatnoća seizmičkih mapa opasnosti“, objašnjava Vidijantoro. „PUPR je dao veliku podršku ovom radu i našoj saradnji sa Kembridžom.

„Podaci su dostupni u regionalnoj bazi podataka sa otvorenim pristupom, što će biti ključno za postavljanje odgovarajućih građevinskih kodova i informisanje o planiranju upravljanja katastrofama.“

Rolinson dodaje: „Na kraju, naš cilj je da pomognemo donosiocima odluka da shvate rizik od zemljotresa kako bi se osigurala dugoročna održivost novog kapitala. Dugoročni cilj partnerstva je da nastavi da unapređuje nauku o zemljotresima širom Indonezije, spremnu za sledeći vreme kada se zemlja kreće“.