Novi model veštačke inteligencije (AI), koji je razvio Univerzitet u Sariju, mogao bi da pomogne telekomunikacionoj mreži u Velikoj Britaniji da uštedi do 76% mrežnih resursa u poređenju sa najsnažnijim sistemom otvorene radio pristupne mreže (O-RAN) na tržištu – i da poboljša ekološka održivost mobilnih mreža korišćenjem manje energije.
U studiji objavljenoj u časopisu IEEE Transactions on Network Service Management, istraživači iz Sarija detaljno opisuju kako je moguće uštedeti propusni opseg matematičkim modeliranjem mreže i korišćenjem veštačke inteligencije kako bi se pronašao najbolji način za raspodelu računarske snage preko nje.
Esmaeil Amiri, koji je vodio istraživanje na Univerzitetu Surrei, rekao je: „Naš model pokazuje da bi korišćenjem veštačke inteligencije, telekomunikacioni provajderi mogli da koriste svoj propusni opseg daleko efikasnije, uz samo male dodatne računske troškove. Model bi se mogao prilagoditi za druge scenarije — kao što je pomaganje dronovima da sačuvaju svoje baterije ili čak smanjenje kašnjenja u operaciji na daljinu.“
Ovo poboljšanje kapaciteta propusnog opsega mreže je moguće uz samo minimalne troškove računara u poređenju sa drugim O-RAN-ovima.
Profesor Ning Vang, koautor studije i profesor mreža na Univerzitetu u Sariju, rekao je: „Ovo rešenje se može dinamički prilagoditi promenama u potražnji, ali uz značajno smanjenu potrebu za rekonfigurisanjem mreže. Ovo bi moglo da učini naše komunikacione mreže više robustan i efikasniji – ali osnovni model bi mogao imati još širu primenu.“
O-RAN-ovi su revolucionirali način na koji provajderi telekomunikacija funkcionišu – omogućavajući im da prebacuju računarsku snagu preko svoje mreže kako bi odgovorili na promenljivu potražnju bez potrebe da prilagođavaju svoj hardver na baznim stanicama.
Međutim, postojeća tehnologija nije u stanju da se lako prilagodi brzim promenama potražnje širom mreže.
Istraživači iz Sarija veruju da bi telekom provajderi mogli da uzmu svoja otkrića i da svoje sopstvene mreže učine još efikasnijim. Ovo bi moglo ne samo da učini njihove sisteme otpornijima, već i uštedi potrošnju energije.
Sada bi predložena šema mogla dobiti dalje testiranje u HiperRAN projektu u kojem će tim iz Sarija raditi sa industrijskim partnerima kako bi se tehnologija približila spremnosti za uvođenje.
Dr Mohammad Shojafar, takođe koautor studije i viši predavač na Univerzitetu Surrei, je prokomentarisao: „Ovo rešenje ima za cilj da dizajnira inteligentne, robusne aplikacije za saobraćajne zahteve na Open RAN, istaknutoj telekom mreži sledeće generacije. Ovo istraživanje može se lako implementirati, pomažući u oblikovanju sledeće generacije telekomunikacionih mreža.“