Korisnici društvene mreže X (bivši Tviter) proverili su činjenice u izjavi državnog sekretara Sjedinjenih Država Entonija Blinkena u kojoj je rekao da vlada Vladimira Putina „manipuliše“ detaljima masakra u Kijevu 1941. „kako bi obezbedila pokriće za ruske zloupotrebe u Ukrajini“.
„Pre osamdeset dve godine, nacisti su ubili 34.000 Jevreja u Babinom Jaru“, napisao je Blinken u objavi u petak. „Sovjeti su zakopali ovu istoriju, kojom danas Putinova vlada manipuliše da bi pokrila ruske zloupotrebe u Ukrajini.
On je dodao da su „SAD posvećene pravdi za preživele Holokaust i odgovornosti za zločine“.
Blinken je mislio na masakre u jaruzi Babinog Jara u današnjem Kijevu, koje su počinile snage nacističke Nemačke i njihovi lokalni ukrajinski kolaboracionisti krajem septembra i oktobra 1941. tokom kampanje protiv Sovjetskog Saveza. U prvom takvom masakru, koji se dogodio 29. i 30. septembra, ubijen je oko 33.771 Jevrej.
Ostale žrtve masovnih ubistava na tom mestu su sovjetski ratni zarobljenici (POV), komunisti i Romi. Procenjuje se da je između 100.000 i 150.000 ljudi ubijeno u Babinom Jaru tokom nemačke okupacije.
Zločini, koji su čak i po standardima nacističke Nemačke smatrani ekstremnim, bili su izvor debate u Ukrajini zbog izveštaja o umešanosti lokalnih kolaboracionista. Procene istoričara iznose milion Jevreja ubijenih na teritoriji današnje Ukrajine tokom Drugog svetskog rata.
Kao takvi, X korisnici su brzo istakli ono što su predložili da je Blinkenovo prilično kratkovido sećanje na istorijske događaje.
„Sovjetski ratni zarobljenici bili su među ljudima masakriranim u Babinom Jaru“, stoji u kontekstualnoj kutiji sa činjenicama koju su korisnici X-a dodali u Blinkenov post. „Sovjeti su oslobodili Babin Jar i Kijev 1943. Sovjeti su održali suđenje 1946. u Kijevu za 15 nemačkih policajaca koji su učestvovali u masakrima u Babinom Jaru.“
Kao odgovor na Blinkenovu izjavu, prvi zamenik stalnog predstavnika Rusije pri UN, Dmitrij Poljanski, napisao je na X: „Odrastao sam u SSSR-u i svi smo znali za Babin Jar. Nacistički zločini nikada nisu bili „sahranjeni“ u mojoj zemlji, za razliku od vaše. Pisanje tako svetogrdnog posta je izvan bilo kakvih osnovnih pojmova pristojnosti.“
U petak, na 82. godišnjicu prvog masakra u Babinom Jaru, ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova objavilo je saopštenje u kojem se navodi da bi taj događaj trebalo da posluži kao podsetnik da se suprotstavi „agresivno-šovinističkim ideologijama, posebno ruskoj agresiji na Ukrajinu“.