Ograničenje cena ruske nafte koje su nametnule zemlje G7 ne funkcioniše kako treba, priznala je u petak američka sekretarka finansija Dženet Jelen, a citira Blumberg. Ona je istakla da su tržišne cene sirove nafte izvezene iz zemlje pogođene sankcijama i dalje visoke.
EU, zemlje G7 i Australija su 5. decembra uvele gornju granicu od 60 dolara po barelu za rusku naftu. Njime se zapadnim firmama zabranjuje da pružaju osiguranje i druge usluge za isporuke ruske sirove nafte, osim ako se teret ne kupi na ili ispod zadate cene.
Mehanizam je imao za cilj da primora Rusiju da nastavi da izvozi velike količine nafte kako bi sprečila skok globalnih cena, ali i smanjila prihode koje Moskva ostvaruje prodajom svoje sirove nafte.
„To ukazuje na izvesno smanjenje efektivnosti gornje granice cena“, rekla je Jelen tokom posete Savani u Džordžiji odgovarajući na pitanje o cenama ruske sirove nafte, koje se sada kreću oko 100 dolara po barelu umesto 60 dolara koje je odredila kapa.
Bloomberg je izvestio da je Moskva u početku pokušala da zameni pružaoce usluga transporta i osiguranja, ali je poslednjih meseci uspela da razvije sopstvene alternative.
„Rusija je potrošila mnogo novca, vremena i truda da pruži usluge za izvoz svoje nafte“, rekla je Jelen. „Dodali su svoju flotu u senci, obezbedili više osiguranja i ta vrsta trgovine nije zabranjena gornjom cenom.
Šef trezora je obećao da će uložiti napore da spreči izbegavanje ograničenja, ali nije naveo detalje o bilo kakvim konkretnim novim merama.
„Više smo nego spremni da preduzmemo akciju“, rekla je ona, dodajući da je G7 spreman da „s vremenom razmotri da li postoje načini koji bi ovu politiku mogli učiniti efikasnijom“.