Savetnik najvišeg francuskog administrativnog suda pozvao je u petak da odbije grupnu tužbu protiv države u kojoj se navodi da policija ne deluje na rasnom profilisanju, rekavši da se vlada ne može smatrati krivom zbog nedostatka reformi, piše Rojters.
Šest grupa za ljudska prava koje su podnele peticiju Conseil d’Etat (Državni savet) tvrdile su da policija diskriminiše mlade Arape i crnce tokom rutinskih patrola. Slučaj traži od saveta da zahteva konkretne reforme od vlade.
Ako uspe, značajna peticija mogla bi otvoriti put sličnim širokim pravnim izazovima u zemlji u kojoj je aktivizam tradicionalno poprimao oblik direktnog protesta i gde su grupne tužbe postale moguće tek 2014. godine i ostale su retke.
Na saslušanju u petak, savetnik, javni izvestilac Ester de Mustije, rekla je da sudije nemaju ovlašćenja da nameću zakonodavne promene i da se država ne može smatrati „krivom“ ako mere politike nisu donele rezultate.
Državni savet, čiji je član i javni izvestilac, nije vezan za takva mišljenja, već u većini slučajeva sledi savet savetnika.
Odluka u slučaju očekuje se u narednim nedeljama.
Advokat grupa za ljudska prava, koje uključuju Amnesti internešenel i Hjuman rajts voč, pozvao je savet da ne poštuje preporuku.
Odbijanje slučaja bilo bi kao da kažete da „bol postoji, ali doktor ne želi da interveniše“, rekao je advokat Antoan Lion Kan.
Slučaj grupa za ljudska prava je podržan izjavama 40 žrtava, kao i policije.
Vlada i policija su pod nadzorom nakon što je policajac ubio Nahela, tinejdžerku severnoafričkog porekla, tokom zaustavljanja saobraćaja u junu, što je dovelo do ključanja dugo tinjajuće ogorčenosti među urbanim imigrantskim zajednicama.
Advokat Slim Ben Achour, koji je branio žrtve rasnog profilisanja u slučajevima u kojima je utvrđeno da je država kriva, rekao je da će ako sud odbaci ovu vrstu grupne tužbe „to biti katastrofalno i važan pokazatelj za ono što se dešava u ovoj zemlji“.