ChatGPT sa veštačkom inteligencijom sada može samostalno da pretražuje Internet, objavila je matična kompanija OpenAI u postu na X (bivši Tviter) u sredu.
„ChatGPT sada može da pretražuje internet da bi vam pružio aktuelne i autoritativne informacije, zajedno sa direktnim vezama do izvora“, napisala je kompanija u temi na platformi, objašnjavajući da veoma popularni chatbot „više nije ograničen na podatke pre septembra 2021. ” zahvaljujući integraciji sa Microsoftovim pretraživačem Bing.
Iako se nova funkcija trenutno nudi samo korisnicima koji plaćaju, kompanija je rekla da planira da je proširi na sve korisnike „uskoro“, uzimajući u obzir „korisne povratne informacije“ iz ranijeg neuspelog pokušaja da se modelu velikog jezika da pristup internet uživo.
Izvršni direktor OpenAI Sem Altman retvitovao je najavu svoje kompanije sa svog naloga na Ks, izjavivši „tako smo se vratili“. ChatGPT je nakratko ponudio pregledavanje veba još u martu, samo da bi onemogućio ovu funkciju kada je otkriveno da se koristi za zaobilaženje paivall-a na veb lokaciji. Ta rupa je od tada zatvorena, prema OpenAI-ju, koji je objasnio da bot sada poštuje kod veb lokacija „robots.tkt“ koji sprečava neželjeno indeksiranje.
Nekoliko ispitanika na promotivnim objavama na Ks zahtevalo je da znaju šta je to „autoritativna” informacija. Prvo uvođenje ChatGPT-a izazvalo je stotine novinskih izveštaja i objava na društvenim mrežama o očiglednim političkim pristrasnostima veštačke inteligencije, koje su izgleda odražavale one iz njegovog miljea u Silicijumskoj dolini i koje je bilo teško zaobići.
Microsoft Bing je pokrenuo sopstveni veliki jezički model od februara, tvrdeći da je „moćniji od ChatGPT-a“. AI, koja je rano dospela na naslovne strane zbog svog bizarno lepljivog ponašanja prema svojim korisnicima, nudila je pretraživanje veba nekoliko meseci.
OpenAI je ranije ove nedelje otkrio da se ChatGPT može koristiti za skeniranje i analizu slika i vođenje audio razgovora. Kompanija je takođe predstavila novu verziju svoje AI generacije slike, Dall-E 3, koja je navodno prepisana da uključi neke od ChatGPT-ovih algoritama za obradu jezika i razgovore.
U sredu je takođe otkriveno da CIA-in odeljenje Open Source Enterprise naporno radi na klonu ChatGPT-a koji bi takođe mogao da isporuči izvorne informacije prikupljene iz tokova obaveštajnih podataka otvorenog koda na aktivnom internetu. Međutim, za razliku od preuređenog OpenAI modela, Lenglijev bot će biti ograničen na 18 agencija koje čine američki obaveštajni aparat. Iako OpenAI insistira na tome da ne preuzima „visoko rizične“ vladine ili vojne ugovore, nedavna investicija Microsofta od 13 milijardi dolara dala je tom tehnološkom gigantu – i njegovim klijentima u obaveštajnoj zajednici – pristup nekim od najpoželjnijih OpenAI alata za veštačku inteligenciju.