Istraživački tim Centra za rak Marki Univerziteta u Kentakiju identifikovao je postojeći lek protiv raka koji obećava kao tretman za najčešći tip raka pluća ne-malih ćelija.
Studija objavljena u American Journal of Cancer Research pokazuje da je lek krizotinib (takođe poznat pod imenom Ksalkori), koji je odobrila Uprava za hranu i lekove, efikasan u inhibiciji rasta karcinoma pluća ne-malih ćelija sa najčešćim genetskim mutacijama.
Rak pluća je vodeći uzrok smrti od raka u SAD, pri čemu rak pluća nemalih ćelija čini oko 80% do 85% slučajeva. Određene genetske mutacije su povezane sa rakom pluća ne-malih ćelija, a najčešće su mutacije u genima KRAS i EGFR.
Kako većina slučajeva raka pluća sa mutacijama KRAS ili EGFR razvija otpornost na standardne tretmane nege, identifikovanje druge opcije terapije kao što je krizotinib je posebno obećavajuće, kaže glavni istraživač studije Vivek Rangnekar, dr.
„Ako se dalje potvrdi kroz klinička ispitivanja, preinaka krizotiniba bi mogla imati značajan uticaj na negu pacijenata“, rekao je Rangnekar. „Razmatrajući bezbedne i već odobrene lekove za naredne linije lečenja, posebno kada rak postane otporan na standardne terapije, medicinski stručnjaci mogu ponuditi efikasne opcije lečenja dok minimiziraju štetne efekte povezane sa agresivnim tretmanima.“
Rangnekarov tim je pregledao biblioteku od više od 1.300 jedinjenja koje je odobrila FDA da bi identifikovao lekove koji mogu da ubiju ćelije raka pluća sa KRAS i EGFR mutacijama. Otkrili su da krizotinib, lek koji se koristi za lečenje raka pluća koji izražava ALK mutacije, takođe inhibira rast tumora sa KRAS ili EGFR mutacijama.
Krizotinib selektivno ubija ćelije raka indukujući sekreciju tumorskog supresorskog proteina zvanog Par-4. Rangnekar je prvi otkrio Par-4 i njegovu ulogu u smrti ćelija u tkivu prostate 1993. Od tada su kasnije studije otkrile da je Par-4 supresor tumora i da povećana ekspresija Par-4 sprečava rast tumora.