Privatna kineska kompanija lansirala je u sredu u orbitu prvu raketu sa kiseonikom na metan i tečni kiseonik, pobedivši američke rivale u slanju u svemir onoga što bi moglo da postane nova generacija lansirnih vozila, preneo je Rojters.
Raketa nosač Zhukue-2 eksplodirala je u 9 sati (01:00 GMT) iz centra za lansiranje satelita Jiukuan na severozapadu Kine i završila svoj let prema planu, javili su državni mediji.
Bio je to drugi pokušaj kompanije LandSpace iz Pekinga, jedne od prvih firmi u kineskom sektoru komercijalnog lansiranja, da lansira Zhukue-2. Prvi pokušaj u decembru nije uspeo.
Lansiranje u sredu stavilo je Kinu ispred američkih rivala, uključujući SpaceKs Elona Maska i Blue Origin Džefa Bezosa, u trci za lansiranje nosača vozila na metan, koji se smatra manje zagađujućim, sigurnijim, jeftinijim i pogodnim pogonskim gorivom u raketi za višekratnu upotrebu.
LandScape je takođe postao druga privatna kineska kompanija koja je lansirala raketu na tečno gorivo.
U aprilu je Peking Tianbing Technology uspešno lansirala raketu na kerozin-kiseonik, čineći još jedan korak ka razvoju raketa koje se mogu ponovo puniti gorivom i ponovo koristiti.
Kineske komercijalne svemirske kompanije požurile su u ovaj sektor od 2014. godine, kada je vlada dozvolila privatna ulaganja u industriju. LandSpace je bio jedan od najranijih i najbolje finansiranih učesnika.