Mnogi ljudi misle o postporođajnoj depresiji kao o stanju koje pogađa samo žene. Ali u stvarnosti, postnatalna depresija pogađa skoro isto toliko muškaraca kao i žena — prema nekim istraživanjima koja procenjuju da se javlja kod do 10% očeva.
Ipak, uprkos tome koliko je česta postnatalna depresija kod muškaraca, još uvek nema mnogo informacija o tome. Ovo može otežati saznanje da li možda imate postnatalnu depresiju – i kako dobiti pomoć ako jeste.
Evo šta treba da znate.
Postoji mnogo razloga zašto se javlja postnatalna depresija. I, suprotno popularnom verovanju, to nije samo zbog hormona. Čak i kod žena, hormoni igraju samo malu ulogu u postnatalnoj depresiji.
Umesto toga, postnatalna depresija je obično posledica kombinacije faktora rizika — kao što su prethodna istorija depresije, problemi sa spavanjem nakon rođenja bebe, nedostatak socijalne podrške ili finansijski izazovi. Postnatalna depresija se takođe može desiti u bilo kom uzrastu.
Simptomi postnatalne depresije su prilično slični simptomima depresije. Kao takvi, simptomi postnatalne depresije mogu uključivati loše raspoloženje, nedostatak motivacije, loš san, osećaj krivice ili bezvrednosti, lošu koncentraciju, promene u apetitu ili težini, umor i misli o smrti ili samoubistvu.
Glavna razlika između depresije i postnatalne depresije je u tome što se ova osećanja obično dešavaju u postnatalnom periodu (obično prve godine nakon rođenja bebe).
Može biti normalno da se borite sa svojim mentalnim zdravljem donekle nakon što se beba rodi. Na kraju krajeva, to može biti neodoljivo i emotivno vreme, sa skoro svakim aspektom vašeg života koji se menja – od vaše dnevne rutine, vašeg odnosa sa partnerom, do količine sna koju dobijate svake noći.
Ali ako osećate loše raspoloženje i nedostatak motivacije duže od nekoliko nedelja i smatrate da vam ova osećanja otežavaju kontakt sa vašim detetom, možda biste želeli da razmislite o razgovoru sa svojim lekarom opšte prakse ili stručnjakom za mentalno zdravlje. Takođe je vredno napomenuti da se postnatalna depresija može desiti u bilo kom trenutku tokom prve godine ili dve nakon rođenja bebe – ne samo u ranim mesecima.
Postnatalna depresija verovatno neće nestati sama. Ako sumnjate da se možda borite sa postporođajnom depresijom, važno je da tražite podršku – ne samo zbog svog blagostanja, već i zato što postnatalna depresija takođe može uticati na vašu vezu sa bebom.
Pre svega, nema ničeg lošeg u tome da vam je potrebna pomoć, a traženje podrške – bilo od voljenih, prijatelja ili doktora – nije ništa zbog čega bi vas bilo sramota. To vas ne čini slabim, niti vas postnatalna depresija čini „neuspehom“ .
Iako može biti teško znati kako napraviti prvi korak u dobijanju podrške, dobra polazna tačka je jednostavno priznanje da je o tome teško razgovarati. Koliko god ovo zvučalo jednostavno, možda će vam pomoći da se osećate manje neprijatno kada podelite svoja iskustva kada razgovarate sa nekim. Takođe je vredno zapamtiti da kada razgovarate sa nekim, važno je da kažete kako se zaista osećate – a ne šta osećate da biste trebali da kažete.
Takođe je normalno ako se osećate ljuto zbog toga što se osećate onako kako se osećate. Mnogi mladići koji se bore sa svojim mentalnim zdravljem su ljuti što se tako osećaju, ili brinu da su izneverili svoje voljene ili da ih sistem neće poslušati. Da biste se izborili sa tim besom, budite strpljivi. Pokušajte da se oslobodite besa – to bi vam moglo pomoći da se lakše osećate kada se otvorite o svojim drugim emocijama.
Možda će vam biti lakše da pričate o svojim iskustvima u određenim postavkama. Na primer, dok će nekim ljudima biti lakše da razgovaraju sa svojim lekarom opšte prakse ili u grupama za ćaskanje na mreži, vama će možda biti udobnije da govorite u manje formalnom okruženju — kao što je dok gledate sport sa prijateljima. Možete započeti ovaj razgovor nečim jednostavnim kao što je pitanje kako su drugi, pre nego što podelite svoja osećanja i iskustva. Ili, ako su vaši prijatelji i sami roditelji, možete pitati da li je neko od njih iskusio slična osećanja tokom postnatalnog perioda.
Ako vam je teško da razgovarate sa voljenim osobama, možete razmisliti i o korišćenju aplikacije za mentalno zdravlje. Nekim ljudima je lakše da koriste aplikaciju za postavljanje pitanja, pronalaženje rešenja i diskusiju o tome kako se osećaju. Aplikacije kao što je DadPad imaju brojne resurse koji vam mogu pomoći da se krećete kroz očinstvo.
Postnatalna depresija kod očeva je stvarna i zaista je važna. Na sreću, u poređenju sa pre samo nekoliko godina, dostupno je više svesti i pomoći nego ikada ranije.