Arheolozi su po prvi put mapirali izgubljeni grad Rungholt.
Legenda kaže da je nekada napredan grad, koji se sada nalazi na obali severne Nemačke, progutalo Severno more u jednoj noći posle jake oluje kao kaznu za grehe njegovih stanovnika.
Prema narodnom predanju, ovi gresi su uključivali stvari kao što su pijanstvo, bezbožnost i razmetanje bogatstvom, navodi The Times.
Tako pričaju priče, život u izobilju doveo je do nemoralnog života, a kraj je došao oko Božića kada je banda mladih pijanica pokušala da natera sveštenika da svinji dade poslednju zakrament u lokalnoj gostionici.
Sveštenik je otišao u crkvu i molio se i molio Boga da kazni mladiće. Napustio je grad sledećeg dana, a nedugo zatim je udarila velika oluja koja je zbrisala Rungholta sa lica Zemlje.
U srednjovekovnim legendama, zvuk njenog zvonika mogao se čuti iz dubina Severnog mora.
Dok su neki istoričari dovodili u pitanje da li je grad ikada postojao van mita, nova istraživanja su otkrila ostatke ove „severne Atlantide“ u Vadenskom moru, navodi se u izveštaju.
Arheolozi sa Univerziteta Kristijan-Albreht u Kilu pronašli su oko 1,9 kilometara srednjovekovnih humki oko ostrva sada poznatog kao Sudfall nakon što su geofizičkim istraživanjem mapirali lokaciju.
„Ostaci naselja skriveni ispod muljevite ravnice se prvo lokalizuju i mapiraju na širokom području koristeći različite geofizičke metode kao što su magnetna gradiometrija, elektromagnetna indukcija i seizmika“, kaže Denis Vilken, geofizičar sa Univerziteta Kil, o istraživanju u saopštenju za javnost.
Novi nalazi uključivali su luku, temelje velike crkve i sisteme za odvodnjavanje, prema novom istraživanju.
U saopštenju za javnost se navodi da su istrage o plimi i oseci nastavile da „iznesu na videlo značajna nova otkrića“ i da su pružile neuporediv uvid u živote naroda Severne Frizije.
Ali istraživači rade protiv vremena, jer uslovi neprestano izjedaju ostatke.
„Ostaci srednjovekovnog naselja su već jako erodirani i često se mogu otkriti samo kao negativni otisci“, kaže Hana Hadler, koja radi na Institutu za geografiju Univerziteta u Majncu.
„Tako da hitno moramo intenzivirati istraživanje“, dodaje ona.