Gadafijev sin štrajkuje glađu u Libanu u znak protesta zbog pritvora bez suđenja

Gadafijev sin štrajkuje glađu u Libanu u znak protesta zbog pritvora bez suđenja

Sin pokojnog libijskog lidera Moamera Gadafija, koji je u Libanu zadržan više od sedam godina, počeo je u subotu štrajk glađu u znak protesta zbog svog pritvora bez suđenja, rekao je njegov advokat.

Hanibal Gadafi je u pritvoru u Libanu od 2015. nakon što je kidnapovan iz susedne Sirije gde je živeo kao politička izbeglica. Oteli su ga libanski militanti tražeći informacije o sudbini šiitskog sveštenika koji je nestao u Libiji pre 45 godina.

Gadafija su kasnije odvele libanske vlasti i držan je u zatvoru u Bejrutu bez suđenja.

Advokat Pol Romanos rekao je za Asošijeted pres da je njegov klijent započeo štrajk glađu u subotu ujutro i da je „ozbiljan i nastaviće sa tim do kraja“. Romanos nije ulazio u detalje slučaja jer nije bio ovlašćen da o tome govori za medije.

Gadafi je izdao saopštenje u kojem je opisao svoje uslove.

„Kako se politički zatvorenik može držati bez pravičnog suđenja sve ove godine?“ Gadafi, koji je oženjen Libankom, napisao je u svojoj izjavi.

Libijski državljanin je dodao da će sada, kada štrajkuje glađu, za rezultate odgovarati „oni koji se prema meni nepravedno ponašaju“. On je dodao da je „došlo vreme da se zakon oslobodi iz ruku političara“.

Romanos je rekao da njegov klijent pati od bolova u leđima jer je godinama držan u maloj ćeliji bez mogućnosti da se kreće ili vežba.

Nestanak istaknutog libanskog šiitskog sveštenika Muse al-Sadra 1978. godine je dugotrajna bolna tačka u Libanu. Porodica sveštenika veruje da je on možda još uvek živ u libijskom zatvoru, iako većina Libanaca pretpostavlja da je al-Sadr mrtav. Imao bi 94 godine.

Al-Sadr je bio osnivač šiitske političke i vojne grupe koja je učestvovala u dugom libanskom građanskom ratu koji je počeo 1975. godine, u velikoj meri suprotstavljajući muslimane hrišćanima.

Rođen u iranskom svetom gradu Komu, al Sadr je došao u Liban 1959. da radi za prava šiita u južnom lučkom gradu Tiru. Godine 1974, godinu dana pre nego što je izbio 15-godišnji građanski rat u Libanu, al-Sadr je osnovao Pokret uskraćenih, privlačeći hiljade sledbenika.

Sledeće godine je osnovao vojno krilo Amal – na arapskom jeziku za „nadu“ i akronim za arapski naziv milicije, Libanske brigade otpora – koje su se kasnije borile u građanskom ratu u Libanu. Grupu predvodi moćni predsednik libanskog parlamenta Nabih Beri.

Od al-Sadrovog nestanka, Libija je tvrdila da su sveštenik i njegova dva saputnika napustili Tripoli 1978. na letu za Rim i sugerisali da je bio žrtva borbe za moć među šiitima.

Većina Al Sadrovih sledbenika je ubeđena da je Moamer Gadafi naredio da se Al Sadr ubije u sporu oko libijskih plaćanja libanskim milicijama.

Libijskog lidera ubili su opozicioni borci 2011. godine, čime je okončana njegova četvorodecenijska vladavina tom severnoafričkom zemljom. Čak i nakon njegove smrti, Al-Sadrova sudbina je i dalje nepoznata.

Hanibal Gadafi je rođen dve godine pre nego što je Al Sadr nestao. Pobegao je u Alžir nakon što je Tripoli pao, zajedno sa svojom majkom i još nekoliko rođaka. Kasnije je završio u Siriji gde je dobio politički azil pre nego što je kidnapovan i doveden u Liban.