Još jedna osoba je ubijena u Senegalu u petak, kada su se policija i demonstranti sukobili drugi dan od kada je izricanje presude opozicionom političaru Usmaneu Sonku izazvalo jedno od najsmrtonosnijih nasilja u poslednje vreme, piše Rojters.
Devet osoba je poginulo u sukobima policije i pristalica Sonka u četvrtak nakon što je osuđen na dve godine zatvora pod optužbom da je korumpirao omladinu. Opozicija kaže da je presuda, koja bi mogla da spreči Sonka da se kandiduje na izborima sledeće godine, bila politički motivisana.
Nemirne gomile demonstranata sa maskama za lice, neki sa lopatama, zapaljenim gumama i krhotinama, pribegavaju policiji u različitim okruzima glavnog grada Dakara.
Mafije su napale supermarkete, prodavnice, banke, policijske stanice i mreže javnog prevoza.
Slične scene zabilježene su u petak u drugim dijelovima zemlje. Portparol ministarstva unutrašnjih poslova Maham Ka rekao je da je još jedna osoba ubijena u gradu Cap Skiring na jugu zemlje, gde su demonstranti gađali žandarmeriju, čime je broj poginulih porastao na 10.
Interventna policija i vojnici raspoređeni da pojačaju bezbednost suzavcem su razbili demonstracije, koji su se u petak uveče proširili Dakarom dok su se u nekoliko kvartova odjeknuli glasni prasci.
Ka je rekao državnom emiteru da je situacija sada uglavnom pod kontrolom i da se rešava nekoliko preostalih „upada“.
„Da su demonstracije ostale mirne… ne bi bilo problema“, rekao je on, opisujući proteste kao „neopravdano nasilje“ i čestitajući snagama bezbednosti na intervencijama.
Nekoliko društvenih medija i platformi za razmenu poruka ograničeno je na ograničavanje onlajn komunikacije.
Neredi od četvrtka i petka bili su najnoviji napad u višemesečnom nasilju u Senegalu, koji se dugo smatrao jednom od najjačih demokratija u Zapadnoj Africi, izazvani Sonkovim sudskim slučajem, kao i zabrinutošću da će predsednik Meki Sal pokušati da zaobiđe ograničenje od dva mandata i ponovo se kandiduje februarski izbori.
Sal ovo nije ni potvrdio ni demantovao.
Ujedinjene nacije, Afrička unija i glavni regionalni blok Zapadne Afrike osudili su nasilje. Francuska je pozvala na uzdržanost i dijalog za rešavanje krize.
Amnesti internešenel je u međuvremenu pozvao vladu da istraži smrt u četvrtak i izbegne nesrazmernu upotrebu sile.
Ranije u petak, velike grupe studenata autobusima su izbačene iz glavnog univerzitetskog kampusa u Dakaru, koji je bio epicentar nasilja u četvrtak. Nastava je obustavljena na neodređeno vreme.
Sonko (48) je optužen da je 2021. godine, kada je imala 20 godina, silovao ženu koja je radila u salonu za masažu i pretio joj smrću.
Krivični sud je Sonka oslobodio od silovanja, ali ga je proglasio krivim za krivično delo opisano u krivičnom zakonu kao nemoralno ponašanje prema osobama mlađim od 21 godine. On poriče da je počinio prekršaj.
Mnogi, posebno mladi, snažno ga podržavaju.
„Mladi ljudi su motivisani, neće ovo pustiti“, rekao je Šajh Han, krojač. „Vlada ne može da eliminiše protivnike.“