Dok endoskopi video kapsula za gutanje postoje već dugi niz godina, kapsule su ograničene činjenicom da ih lekari ne mogu kontrolisati. Kretali su se pasivno, vođeni samo gravitacijom i prirodnim kretanjem tela. Sada, prema prvoj istraživačkoj studiji ove vrste na Univerzitetu Džordž Vašington, lekari mogu daljinski da dovezu minijaturnu video kapsulu do svih regiona želuca kako bi vizuelizovali i fotografisali potencijalna problematična područja. Nova tehnologija koristi eksterni magnet i ručne džojstike u stilu video igrica za pomeranje kapsule u tri dimenzije u stomaku. Ova nova tehnologija se približava mogućnostima tradicionalne endoskopije zasnovane na cevima.
„Tradicionalna endoskopija je invazivna procedura za pacijente, a da ne spominjemo da je skupa zbog potrebe za anestezijom i slobodnim radom“, rekao je Andrev Meltzer, profesor urgentne medicine na GV School of Medicine & Health Sciences. „Ako veće studije mogu da pokažu da je ova metoda dovoljno osetljiva za otkrivanje visokorizičnih lezija, magnetno kontrolisane kapsule bi se mogle koristiti kao brz i lak način za skrining zdravstvenih problema u gornjem delu GI trakta kao što su čir ili rak želuca.
Više od 7 miliona tradicionalnih endoskopija želuca i gornjeg dela creva obavlja se svake godine u Sjedinjenim Državama kako bi se pomoglo lekarima da istraže i leče bol u stomaku, mučninu, krvarenje i druge simptome bolesti, uključujući rak. Uprkos prednostima tradicionalnih endoskopija, studije sugerišu da neki pacijenti imaju problema sa pristupom proceduri.
U stvari, Meltzer se zainteresovao za magnetno kontrolisanu endoskopiju kapsule nakon što je video pacijente u urgentnoj sobi sa bolovima u stomaku ili sumnjom na krvarenje iz gornjeg GI koji su se suočili sa preprekama za tradicionalnu endoskopiju kao ambulantno.
„Imao bih pacijente koji su došli u hitnu sa zabrinutošću zbog krvarenja i, čak i da su klinički stabilni, ne bih imao načina da ih procenim a da ih ne primim u bolnicu na endoskopiju. Nismo mogli da uradimo endoskopiju u Hitna pomoć i mnogi pacijenti suočili su se sa neprihvatljivim preprekama za ambulantnu endoskopiju, ključnu dijagnostičku alatku za sprečavanje krvarenja opasnog po život“, rekao je Meltzer. „Da bih pomogao u rešavanju ovog problema, počeo sam da tražim manje invazivne načine da vizualizujem gornji gastrointestinalni trakt za pacijente sa sumnjom na unutrašnje krvarenje.
Studija je prva koja je testirala magnetno kontrolisanu endoskopiju kapsule u Sjedinjenim Državama. Za pacijente koji dođu u urgentnu ordinaciju ili ordinaciju sa jakim bolovima u stomaku, mogućnost da progutaju kapsulu i dobiju dijagnozu na licu mesta – bez drugog termina za tradicionalnu endoskopiju – je pravi plus, da ne spominjemo potencijalno životno- štedi, kaže Melcer. Spoljni magnet omogućava da se kapsula bezbolno pokreće kako bi se vizualizovala sva anatomska područja želuca i snimila video i fotografisala sva moguća krvarenja, inflamatorne ili maligne lezije.
Dok korišćenje džojstika zahteva dodatno vreme i obuku, razvija se softver koji će koristiti veštačku inteligenciju za samopokretanje kapsule do svih delova stomaka pritiskom na dugme i evidentiranje svih potencijalnih rizičnih abnormalnosti. To bi olakšalo korišćenje sistema kao dijagnostičkog alata ili testa za skrining. Pored toga, video snimci se mogu lako preneti na pregled van lokacije ako gastroenterolog nije na licu mesta da bi preterano čitao slike.
Meltzer i njegove kolege su sproveli studiju na 40 pacijenata u zgradi lekarske kancelarije koristeći magnetno kontrolisanu endoskopiju kapsule. Otkrili su da lekar može da usmeri kapsulu na sve glavne delove želuca sa stopom vizuelizacije od 95 procenata. Kapsule je vozio lekar hitne pomoći, a zatim je izveštaje studije pregledao gastroenterolog koji je bio fizički van lokacije.
Da bi videli kako se nova metoda upoređuje sa tradicionalnom endoskopijom, učesnici studije su takođe dobili naknadnu endoskopiju. Sa novom metodom nisu propuštene visokorizične lezije i 80 procenata pacijenata preferira metod kapsule u odnosu na tradicionalnu endoskopiju. Tim nije otkrio nikakve bezbednosne probleme povezane sa novom metodom.
Ipak, Meltzer upozorava da je studija pilot i da se mora sprovesti mnogo veće ispitivanje sa više pacijenata kako bi se osiguralo da metoda ne propusti važne lezije i da se može koristiti umesto endoskopije. Glavno ograničenje kapsule uključuje nemogućnost izvođenja biopsije otkrivenih lezija.
Studija „Magnetno kontrolisana kapsula za procenu želučane sluznice kod simptomatskih pacijenata (MAGNET): prospektivna, jednoručna, jednocentrična, komparativna studija“ objavljena je u iGIE, onlajn časopisu američkog američkog časopisa otvorenog pristupa. Društvo za gastrointestinalnu endoskopiju.