Ruski ministar prisustvuje sastanku ekonomija u razvoju dok blok raspravlja o dodavanju Saudijske Arabije i Irana

Ruski ministar prisustvuje sastanku ekonomija u razvoju dok blok raspravlja o dodavanju Saudijske Arabije i Irana

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov sastao se u četvrtak sa zamenikom ministra spoljnih poslova Kine i drugim najvišim diplomatama iz bloka ekonomija u razvoju BRIKS-a radi razgovora koji su uključivali moguće proširenje grupe na glavne saudijske zemlje koje proizvode naftu. Arabija, Iran i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Uoči razgovora u luksuznom hotelu pored okeana u glavnom gradu Južne Afrike, Lavrov je BRICS – akronim za sadašnje članice Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku – ocenio kao centralno mesto za uspostavljanje „pravednijeg“ svetskog poretka.

Ruski ministar je takođe kritikovao Zapad zbog njegovih sankcija i drugih oblika za šta je Lavrov tvrdio da je „finansijska ucena“ protiv Moskve, prema prevodu njegovih komentara.

Južnoafrički ministar spoljnih poslova Naledi Pandor, koji je bio domaćin razgovora, potvrdio je da je ruskom predsedniku Vladimiru Putinu upućen poziv da prisustvuje većem samitu BRIKS-a koji je zakazan za avgust uprkos tome što je Putin bio predmet naloga za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda.

Sastanak ministara spoljnih poslova Rusije, Brazila, Indije i Južne Afrike u četvrtak u Kejptaunu i kineskog zamenika ministra spoljnih poslova Ma Zhaokua, bio je preteča tog glavnog samita BRIKS-a u Johanesburgu i dolazi manje od dve nedelje nakon najnaprednijeg svetskog ekonomije održale svoj samit u Japanu.

Proširivanje sankcija Rusiji kao kazna za njenu invaziju na Ukrajinu i pronalaženje načina da se izbori sa globalnim ekonomskim uticajem Kine dominiralo je okupljanjem Grupe sedam u Hirošimi.

„U pozadini akcija Zapada, naše zemlje… treba da aktivno traže univerzalne zajedničke odgovore na izazove našeg vremena“, rekao je Lavrov.

Istraga Zapada usred rata u Ukrajini dolazila je i sa drugih strana, a ambasador Južne Afrike u BRIKS-u Anil Sooklal je ukazao na vojnu pomoć Zapada Ukrajini kao na faktor koji „podstiče sukob“.

„Svaki poduhvat koji podstiče sukob ne rešava problem“, rekao je Sooklal upitan za njegovu reakciju na „pokušaje“ Zapada da prebaci oružje Ukrajini.

Uz učešće Rusije i Kine, BRIKS se sve više posmatra kao kontrapunkt G-7 i Zapada u nastajanju, a proširenje bloka moglo bi da ojača ruski i kineski politički i ekonomski uticaj. Neki analitičari kažu da bi blok koji sadrži Kinu, Rusiju i tri najveće zemlje koje proizvode naftu mogao posmatrati kao direktan izazov za SAD i Zapad.

Više od 20 zemalja je „formalno ili neformalno“ zatražilo da se pridruži bloku BRIKS-a, navodi Sooklal. Saudijska Arabija, Iran i Ujedinjeni Arapski Emirati su dali zvanične zahteve, rekao je on.

Iako u četvrtak nisu donete nikakve odluke, postojao je konsenzus da se formalni dokument o prijemu novih članica predstavi na sastanku lidera zemalja BRIKS-a u Johanesburgu ovog leta.

„Srećni smo što vidimo da je sve više zemalja izrazilo spremnost da nam se pridruže u porodici BRIKS-a“, rekao je Ma iz Kine preko prevodioca. „Kina će pozdraviti poziv tih zemalja da se pridruže BRIKS-u i očekujemo da se još zemalja pridruži našoj velikoj porodici.

Lavrov je u četvrtak na marginama razgovora u Kejptaunu razgovarao sa ministrom spoljnih poslova Saudijske Arabije, princom Fejsalom bin Farhanom Al Saudom. Ministri inostranih poslova iz najmanje 15 zemalja, od kojih su neke i one koje se prijavljuju za nove članice, pozvani su na drugu seriju razgovora u petak.

Dok je Lavrov prisustvovao sastanku, mala grupa demonstranata koji su držali ukrajinske zastave i uzvikivali „Zaustavite rat“ stajala je niz put od hotela.

Usred izjava Lavrova i drugih o nepravednom svetskom poretku kojim dominira Zapad na štetu zemalja u razvoju, južnoafrički Pandor je rekao da je trenutni sastav Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija jedan od ključnih problema zbog nedostatka stalnog afričkog predstavnika.

„Danas vidimo da ne uspeva“, rekla je ona. „Dakle, (apsolutno je) imperativ da se SB UN reformiše.

Pandor je takođe bio začinjen pitanjima novinara o mogućnosti avgustovske posete Putina, koga je Međunarodni krivični sud optužio za ratne zločine u vezi sa navodnom otmicom dece iz Ukrajine.

Južna Afrika je potpisnica ugovora MKS-a i dužna je da uhapsi Putina ako dođe u posetu. Nije počelo da li će.

Umesto toga, južnoafrička vlada je rekla da uzima pravne savete o svojim opcijama, što je potez koji kritičari vide kao pokušaj da se pronađe izlaz iz svoje obaveze. Pandora su pitali da li Južna Afrika „izmišlja“ svoju poziciju kada je imala jasnu obavezu da pritvori Putina i preda ga međunarodnom sudu.

„Obaveze su jasne, ali odgovor nije izmišljen“, rekao je Pandor. „Odgovor je da će (južnoafrički) predsednik naznačiti kakav je konačni stav Južne Afrike.

Pando je odbio da komentariše bilo kakve razgovore iza kulisa između Južne Afrike i Rusije o postizanju neke vrste sporazuma o Putinovoj poseti samitu u Johanesburgu.

„Diplomatija se ne odvija pred kamerama i mikrofonima, tako da neću da otkrivam kakva su razmatranja“, rekla je ona.

Omogućavanje Putinu da slobodno putuje na samit bi verovatno dodatno zaoštrilo odnose Južne Afrike sa Zapadom nakon navoda SAD da je Južna Afrika Rusiji dala oružje za njen rat u Ukrajini. Južna Afrika je odbacila optužbe.