Bajden poručio Erdoganu da treba deblokirati ulazak Švedske u NATO

Bajden poručio Erdoganu da treba deblokirati ulazak Švedske u NATO

Američki predsednik Džo Bajden rekao je u telefonskom razgovoru sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom da želi da Ankara odustane od prigovora na ulazak Švedske u NATO, prenosi „Evropa pravda“.

Bajden je pozvao Erdogana da mu čestita pobedu na predsedničkim izborima u Turskoj u nedelju. Prema Bajdenovim rečima, Erdogan je u razgovoru u ponedeljak ponovio želju Ankare da kupi borbene avione F-16 od Sjedinjenih Država.

„Razgovarao sam sa Erdoganom. Čestitao sam Erdoganu. On i dalje želi da radi na nečemu, na F-16. Rekao sam mu da želimo da napravimo dogovor sa Švedskom, pa hajde da to uradimo. I ponovo ćemo biti u kontaktu od jednog“, rekao je Bajden novinarima pre nego što je napustio Belu kuću u Delaveru.

Na pitanje da li očekuje da će Erdogan povući bilo kakve poteze po pitanju članstva Švedske u NATO-u, Bajden je rekao da je o tome razgovarao sa turskim predsednikom.

„Pokrenuo sam to pitanje sa njim. O tome ćemo više razgovarati sledeće nedelje“, primetio je on.

Švedska i Finska su prošle godine podnele zahtev za članstvo u NATO, ali Turska i Mađarska još uvek nisu odobrile zahtev Švedske.

Turska je pokušala da kupi od SAD borbene avione F-16 i skoro 80 ​​kompleta za nadogradnju u vrednosti od 20 milijardi dolara. Ali dogovor je zastao zbog prigovora američkog Kongresa, kojem se ne sviđa odbijanje Ankare da pristane na proširenje NATO-a. Bajdenova administracija je više puta rekla da podržava dogovor.

Mnogo manji vojni paket od 259 miliona dolara, koji uključuje nadogradnju softvera za avioniku za trenutnu tursku flotu borbenih aviona F-16, odobrio je američki Kongres ranije ove godine, nekoliko dana nakon što je Turska ratifikovala pristupanje Finske NATO-u.

Bajdenova administracija je u više navrata odbacivala bilo kakve tvrdnje o „usluzi za uslugu“ između prodaje F-16 i širenja NATO-a, iako je turski ministar inostranih poslova Mevlut Čavušoglu u januaru rekao da su SAD jasno stavile do znanja da će odobravanje kandidatura za NATO biti dobrodošlo od strane kongresu.

Turska je ratifikovala ulazak Finske u NATO krajem marta, ali nastavlja da se protivi ulasku Švedske, rekavši da u Stokholmu utočište pripadnici militantnih grupa koje smatra teroristima.

Mađarska takođe još nije odobrila zahtev Švedske.

Prijem Švedske u NATO do sredine jula, kada Alijansa treba da održi samit lidera u Litvaniji, jedan je od glavnih prioriteta Vašingtona.