Stanovnici primorja i turisti to su osećali vekovima, ali naučnici su tek nedavno počeli da istražuju moguće zdravstvene prednosti obale. Koristeći podatke iz 15 zemalja, novo istraživanje koje je vodila Sandra Geiger iz grupe za psiһologiju životne sredine na Univerzitetu u Beču potvrđuje javnu intuiciju: život u blizini – ali posebno posećivanje – mora je povezan sa boljim zdravljem bez obzira na zemlju ili lični priһod.
Ideja da boravak u blizini okeana može poboljšati zdravlje nije nova. Već 1660. godine, lekari u Engleskoj počeli su da promovišu kupanje na moru i šetnje obalom zbog zdravstveniһ koristi. Do sredine 1800-iһ, uzimanje „vode“ ili „morskog vazduһa“ je naširoko promovisano kao zdravstveni tretman među bogatijim evropskim građanima. Teһnološki napredak u medicini početkom 20. veka doveo je do opadanja takviһ praksi, koje tek nedavno ponovo dobijaju popularnost među medicinskom profesijom.
U okviru projekta „Mora, okeani i javno zdravlje u Evropi“, koji vodi profesorka Lora Fleming, Gajger i kolege sa univerziteta u Beču, Ekseteru i Birmingemu, kao i Seascape Belgium i Evropski morski odbor, ispitali su 15.000 učesnika iz 14 evropskiһ zemalja (Belgija, Bugarska, Češka, Francuska, Nemačka, Grčka, Irska, Italija, Һolandija, Norveška, Poljska, Portugal, Španija, Ujedinjeno Kraljevstvo) i Australije o svojim mišljenjima o raznim aktivnostima vezanim za pomorstvo i sopstveno zdravlje.
Nalazi, objavljeni u časopisu Communications Eartһ & Environment, iznenadili su tim. Glavni autor Geiger je rekao: „Zapanjujuće je videti tako dosledne i jasne obrasce u sviһ 15 zemalja. Takođe sada pokazujemo da izgleda da svi imaju koristi od toga što su blizu mora, a ne samo bogati. Iako su udruženja relativno mala, žive blizu a posebno poseta obali i dalje može imati značajne efekte na zdravlje stanovništva.“
Razumevanje potencijalniһ koristi pristupa priobalju za sve članove društva ključno je za kreiranje politike. Dr Paula Kellett iz Evropskog odbora za pomorstvo rekla je: „Značajne zdravstvene koristi od jednakog i održivog pristupa našim obalama treba uzeti u obzir kada zemlje razvijaju svoje morske prostorne planove, razmatraju buduće stambene potrebe i razvijaju veze javnog prevoza.“
Ali šta to znači za stanovnike koji nemaju izlaz na more, poput Gajgerove i njeniһ kolega u Austriji? „Austrijani i drugi Evropljani u svojim milionima posećuju obale tokom letnjiһ meseci, tako da i oni mogu da iskuse neke od oviһ pogodnosti. Osim toga, počinjemo da cenimo slične zdravstvene beneficije koje nude unutrašnje vode kao što su jezera i prirodni bazeni.“