Proizvođači se nadaju da će revolucija veštačke inteligencije doći do njihovih fabrika, predviđajući da se roboti koriste za popravku složenih mašina.
Došlo je do eksplozije interesovanja za korišćenje veštačke inteligencije u mnogim sektorima od lansiranja prošle godine chatbot ChatGPT iz američkog startapa OpenAI.
A na prošlonedeljnom sajmu industrijske tehnologije u Hanoveru u Nemačkoj, potencijal za veštačku inteligenciju u proizvodnom sektoru bio je čvrsto u fokusu.
Preko tableta u njegovim rukama, mladi zaposlenik američkog provajdera IT usluga HPE razgovarao je sa virtuelnim asistentom opremljenim veštačkom inteligencijom, tražeći od njega da upravlja rukom robota.
Da bi rešili tehnički problem, „fabrički radnici više ne moraju da dobijaju kvalifikovanog stručnjaka na licu mesta: veštačka inteligencija preuzima odgovornost“ da vodi popravke, rekao je Thomas Meier, analitičar podataka iz HPE-a koji je predstavljao prototip.
Američka firma, koja ima oko 60.000 zaposlenih, radila je poslednjih godinu dana sa Aleph Alpha, nemačkim startapom sa oko 50 zaposlenih, koji se smatra jednim od vodećih evropskih rivala OpenAI-a.
Inovacija komunicira sa fabričkim radnicima koji mogu, na primer, da pošalju fotografiju mašine kako bi program otkrio probleme ili proverio da li je ispravno instalirana.
Resursi Aleph Alpha su skromni u poređenju sa onima dostupnim OpenAI-u, koji je dobio veliko finansiranje od Microsofta.
Ali nemački startup veruje da ima barem jednu veliku prednost — čuvaće podatke o kupcima u Evropi.
Ali generalni direktor Alpha Alpha Jonas Andrulis rekao je za AFP da doprinos Evrope revoluciji veštačke inteligencije mora da ide „izvan propisa“.
Na drugom štandu na sajmu u Hanoveru, Siemens je takođe izlagao aplikaciju koja ima za cilj poboljšanje fabričkih performansi.
U partnerstvu sa Microsoftom, nemački industrijski konglomerat ove godine planira da predstavi novu verziju platforme za razmenu poruka Teams.
Imaće ChatGPT i biti posebno dizajniran da pomogne radnicima i uoči podrazumevane vrednosti u proizvodima.
Majkrosoft i Simens, koji kažu da rade sa brojnim klijentima u automobilskoj i vazduhoplovnoj industriji, odbacili su optužbe da će veštačka inteligencija dovesti do gubitka radnih mesta.
Entoni Hemelgarn, izvršni direktor Siemens Digital Industries Softvare-a, rekao je da se 70 odsto problema ne beleži i da veštačka inteligencija „ne zamenjuje nikoga“, jer se određeni zadaci ne obavljaju.
„Sve se radi o povećanju efikasnosti“, dodao je on.
Još jedna prednost koju bi veštačka inteligencija mogla da donese jeste „ublažavanje nedostatka kvalifikovanih radnika“, posebno u Nemačkoj, rekao je Jochen Koeckler, šef organizatora sajma u Hanoveru.
U najvećoj evropskoj ekonomiji, skoro 58 odsto proizvođača žali se na nedostatak radne snage, prema studiji Saveznog zavoda za stručno obrazovanje i obuku objavljenoj u decembru.
Za Andrulisa, AI će nesumnjivo dovesti do ogromnih preokreta u svetu rada.
Ali on je takođe nastojao da ponudi uveravanja. „Nije kao da će AI uzeti vaš posao. Ali kompanija koja će koristiti AI će preuzeti tržišni udeo kompanije koja to ne koristi.“