Devojčica zaražena Micobacterium marinum nakon ujeda iguane

Devojčica zaražena Micobacterium marinum nakon ujeda iguane

Trogodišnja devojčica dobila je neobičnu infekciju Micobacterium marinum koja se razvila nakon ujeda iguane dok je bila na odmoru u Kostariki. Lekari koji su je lečili izvestiće o slučaju na ovogodišnjem Evropskom kongresu kliničke mikrobiologije i infektivnih bolesti (ECCMID) u Kopenhagenu, Danska (15-18. april).

Autori veruju da je to prvi prijavljeni slučaj infekcije M. marinum nakon ujeda iguane. M. marinum je sveprisutna, netuberkulozna mikobakterija koja izaziva bolest nalik tuberkulozi kod riba i poznato je da inficira ljude kada su rane na koži izložene kontaminiranoj slatkoj ili slanoj vodi.

Mališan je sedeo na plaži i jeo tortu kada je iguana iznenada pritrčala i ugrizla je za zadnji deo njene leve ruke pre nego što je zgrabila tortu.

Odmah je odvedena u lokalnu kliniku i pronađena je jedna površinska rana na zadnjoj strani metakarpalne kosti srednjeg prsta. Nakon dezinfekcije, dobila je pet dana antibiotika amoksicilina za potencijalnu izloženost salmoneli (uobičajeno nakon ujeda reptila), a rana je brzo zarasla bez ikakvih problema.

Pet meseci kasnije, međutim, roditelji su primetili malu kvržicu na zadnjoj strani njene leve ruke koja je postepeno postajala sve veća, a koža je postala crvena i blago bolna tokom naredna tri meseca.

Mališan je otišao u bolnicu u Stanford Children’s Health (Stanford, Kalifornija, SAD) gde je ultrazvuk otkrio masu koja je u skladu sa ganglionskom cistom (kvržicom ispunjenom tečnošću), ali lokacija i simptomi nisu bili u skladu sa ovim.

Ortoped, koji je uklonio masu debljine 2 cm, primetio je izliv gnoja iz rane, što ukazuje na infekciju.

Histološki pregled je otkrio ekstenzivnu smrt tkiva i nekrotizirajuću granulomatoznu upalu (oblast upale gde je tkivo odumrlo), a kulture su dale čist rast M. marinum. Kako je M. marinum otporan na uobičajene antibiotike uključujući amoksicilin, devojčica je počela da uzima rifampin i klaritromicin i dobro je reagovala na terapiju.

Dok su organizmi koji izazivaju infekciju nakon ujeda pasa ili mačaka dobro poznati, mikrobiološki uzrok inficiranih rana nakon ujeda iguane ograničen je na nekoliko izveštaja o slučajevima, gde su najčešće umešani Serratia marcescens i Staphilococcus aureus. Salmonella enterica je takođe moguća, s obzirom da je 75% do 90% divljih i zatočenih gmizavaca (uključujući zmije, kornjače i iguane) kolonizovano ovim bakterijama.

Nekoliko studija je izvestilo da domaći gmizavci nose ne-tuberkulozne mikobakterije (NTM) s obzirom na njihovo obilje u slatkoj i slanoj vodi.

„M. marinum preferira niže temperature (30°C) za optimalan rast i velika je verovatnoća da hladnokrvna iguana, sa telesnom temperaturom u rasponu od 22°C–37°C, može održati ove mikrobe kao rezervoare“, objašnjava olovo autor dr Jordan Mah sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Stanford, Kalifornija, SAD

On nastavlja: ​​„Ugriz je rezultirao kolonizacijom bakterije koja se retko nalazi kod ljudi, i pokazuje da iguane mogu biti nosioci štetnih bakterija koje mogu da izazovu ozbiljne infekcije. Ovo može pomoći da se zdravstveni radnici informišu o manje poznatim bakterijskim infekcijama nakon neuobičajenog izlaganja zoonozama.“