Nova studija koju je predvodio UC San Francisco približava naučnike razumevanju uzroka misterioznog osipa slučajeva akutnog teškog hepatitisa koji je počeo da se javlja kod inače zdrave dece nakon što su izolacije zbog COVID-19 ublažene u Sjedinjenim Državama i 34 druge zemlje u proleće. 2022.
Pedijatrijski hepatitis je retkost, a lekari su bili uznemireni kada su počeli da primećuju izbijanje teškog neobjašnjivog hepatitisa. Do danas je bilo oko 1.000 slučajeva; 50 od ove dece trebalo je transplantaciju jetre, a najmanje 22 je umrlo.
U studiji, objavljenoj 30. marta u časopisu Nature, istraživači su povezivali bolest sa koinfekcijama od više uobičajenih virusa, posebno soja adeno-povezanog virusa tipa 2 (AAV2). Nije poznato da AAV sami izazivaju hepatitis. Potrebni su im virusi „pomagači“, kao što su adenovirusi koji izazivaju prehladu i grip, da se repliciraju u jetri.
Kada su se vratili u školu, deca su bila podložnija infekcijama ovim uobičajenim patogenima. Studija sugeriše da je za malu podgrupu ove dece, dobijanje više od jedne infekcije u isto vreme, moglo da ih učini ranjivijim na teški hepatitis.
„Bili smo iznenađeni činjenicom da infekcije koje smo otkrili kod ove dece nisu uzrokovane neobičnim virusom u nastajanju, već uobičajenim virusnim patogenima iz detinjstva“, rekao je dr Čarls Čiu, profesor laboratorijske medicine i medicine. u Odeljenju za infektivne bolesti, direktor Laboratorije za kliničku mikrobiologiju UCSF i viši autor rada.
„To nas je navelo da spekulišemo da je vreme izbijanja verovatno povezano sa zaista neobičnim situacijama kroz koje smo prolazili sa zatvaranjem škola i vrtića u vezi sa COVID-19 i socijalnim ograničenjima“, rekao je Chiu. „Možda je to bila nenamerna posledica onoga što smo doživeli tokom poslednje dve do tri godine pandemije.
Do avgusta 2022. godine, klasteri slučajeva prijavljeni su u 35 zemalja, uključujući SAD, gde je 358 slučajeva bilo pod istragom. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) pokrenuli su istragu o uzrocima.
Da bi sproveli studiju, koju je podržao CDC, istraživači su koristili lančanu reakciju polimeraze (PCR) zajedno sa različitim metodama metagenomskog sekvenciranja i molekularnog testiranja kako bi ispitali plazmu, punu krv, nazalni bris i uzorke stolice iz 16 pedijatrijskih slučajeva u šest država – Alabama, Kalifornija, Florida, Ilinois, Severna Karolina i Južna Dakota—od 1. oktobra 2021. do 22. maja 2022. Uzorci su upoređeni sa 113 kontrolnih uzoraka.
U genotipizaciji 14 dostupnih uzoraka krvi, adeno-asociirani virus 2 (AAV2) je otkriven u 93% slučajeva, a humani adenovirusi (HAdV) su pronađeni u svim slučajevima; specifičan tip adenovirusa povezan sa gastroenteritisom (HAdV-41) pronađen je u 11 slučajeva. Dodatne koinfekcije sa Epstein-Barr, herpesom i enterovirusom pronađene su u 85,7% slučajeva.
Chiu je primetio da rezultati odražavaju nalaze dve istovremene studije sprovedene u Ujedinjenom Kraljevstvu, koje su identifikovale isti soj AAV2. Sve tri studije su identifikovale koinfekcije od više virusa, a 75% dece u američkoj studiji imalo je tri ili četiri virusne infekcije.
Pošto se AAV ne smatraju patogenim sami po sebi, direktna uzročna veza sa teškim akutnim hepatitisom tek treba da se utvrdi. Studija, međutim, primećuje da deca mogu biti posebno osetljiva na teži hepatitis izazvan ko-infekcijama. Dok se infekcije od adeno-asociranih virusa mogu javiti u bilo kom uzrastu, vrhunac je tipično između 1 i 5 godina, a srednja starost obolele dece u studiji bila je 3 godine.
Grupe akutnog teškog hepatitisa kod dece su nedavno oslabile, ali Chiu je rekao da je najbolji način da se deca zaštite od ovog malo verovatnog ishoda često pranje ruku i ostanak kod kuće kada su bolesni.