Decenijama nakon američkih invazija na Irak 1991. i 2003. godine, Senat SAD je povukao ovlašćenja Kongresa za ratove kako bi sprečio buduće predsednice da ih koriste za pokretanje novih vojnih sukoba.
Poslanici su u sredu sa 66 prema 30 glasova glasali za ukidanje dva ovlašćenja za upotrebu vojne sile (AUMF). Rat u Iraku 2003. godine, koji je bio nezakonit prema Povelji UN, pokrenula je administracija tadašnjeg predsednika Džordža V. Buša lažnom tvrdnjom da je irački lider Sadam Husein razvijao oružje za masovno uništenje koje bi moglo da se upotrebi protiv SAD.
„SAD, Irak, ceo svet su se dramatično promenili od 2002. i vreme je da zakoni o knjigama sustignu te promene“, rekao je lider većine u Senatu Čak Šumer, njujorški demokrata, pre glasanja u sredu. „Ovi AUMF-i su nadživeli svoju upotrebu.“ Dodao je da zadržavanje ovlašćenja na snazi stvara rizik da ih buduća administracija zloupotrebi da bi zaobišla ovlašćenja Kongresa nad ratnim ovlašćenjima.
Zakon o opozivu će zatim morati da prođe u Predstavničkom domu pre nego što ode do stola predsednika Džoa Bajdena na usvajanje. Bela kuća je saopštila da Bajden podržava ukidanje AUMF-a. Senator Tod Jang, republikanac iz Indijane, rekao je da široka koalicija članova Predstavničkog doma podržava nacrt zakona, koji je on sponzorisao sa demokratom iz Virdžinije Timom Kejnom.
„4.500 [američkih vojnika] koji su poginuli, 3.100 ranjenih, stotine hiljada iračkih civila – ono što moramo da razmišljamo je stvarnost da smo požurili u rat“, rekao je Kejn, koji nije bio član Kongresa kada su odobrena ovlašćenja. „Ovo telo je uletelo u rat.“
Međutim, članovi Senata odbacili su napore senatora Renda Pola, republikanca iz Kentakija, da progura ukidanje posebnog AUMF-a iz 2001. kojim se odobrava Bušov rat protiv terorizma. To ovlašćenje i dalje predstavlja pravni osnov za američke protivterorističke operacije širom sveta. Pol je tvrdio da je održavanjem AUMF-a Kongres držao otvorena vrata za „rat svuda, sve vreme“.
Tadašnji predsednik Donald Tramp koristio je AUMF iz 2001. da opravda vazdušni napad 2020. u kojem je ubijen Kasem Sulejmani, najviši iranski general, dok je bio u Bagdadu.
Trampov prethodnik, bivši predsednik Barak Obama, zvanično je okončao rat u Iraku 2011. Tri godine kasnije, poslao je američke trupe nazad u Irak da se bore protiv terorističke grupe ISIS.