Deca rođena od majki koje su imale COVID-19 tokom trudnoće imaju veću verovatnoću da razviju gojaznost, prema novoj studiji objavljenoj na mreži pre štampanja u časopisu Journal of Clinical Endocrinologi & Metabolism. Nazvan je „Ubrzano uzdužno povećanje telesne težine među odojčadima sa in utero izloženošću COVID-19“.
Više od 100 miliona slučajeva COVID-19 prijavljeno je u Sjedinjenim Državama od 2019. godine, a informacije o dugoročnim zdravstvenim efektima infekcije su ograničene. Trudnice čine 9% žena reproduktivnog uzrasta sa COVID-19, a milioni beba će biti izloženi infekciji majke tokom fetalnog razvoja u narednih pet godina.
„Naši nalazi sugerišu da deca koja su u materici izložena majčinom COVID-19 imaju izmenjen obrazac rasta u ranom životu koji može povećati rizik od gojaznosti, dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti tokom vremena“, rekla je Lindzi T. Fourman, MD, iz Opšte bolnice u Masačusetsu. u Bostonu, Mass. „Još uvek je potrebno mnogo istraživanja da bi se razumeli efekti COVID-19 na trudnice i njihovu decu.“
Istraživači su proučavali ~150 beba rođenih od majki koje su imale COVID-19 tokom trudnoće i otkrili su da imaju nižu porođajnu težinu praćenu većim povećanjem telesne težine u prvoj godini života u poređenju sa ~130 beba čije majke nisu imale prenatalnu infekciju. Ove promene su povezane sa povećanim rizikom od gojaznosti, dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti u detinjstvu i šire.
„Naši nalazi naglašavaju važnost dugoročnog praćenja dece koja su u materici izložena infekciji majki COVID-19, kao i široko rasprostranjenu primenu strategija prevencije COVID-19 među trudnicama“, rekla je Andrea G. Edlov, dr. Opšta bolnica Masačusetsa. „Potrebne su veće studije sa dužim trajanjem praćenja da bi se potvrdile ove asocijacije.“