Kamala Haris počinje afričku turneju u Gani

Kamala Haris počinje afričku turneju u Gani

Sjedinjene Države će obezbediti 100 miliona dolara Gani i četiri druge zapadnoafričke zemlje kako bi im pomogle da se izbore sa nasilnim ekstremizmom i nestabilnošću, rekla je potpredsednica Kamala Haris u ponedeljak tokom posete Gani, prenosi Rojters.

Haris je bio u Akri na početku jednonedeljne afričke turneje sa tri zemlje, poslednje u nizu poseta visokih američkih zvaničnika dok Vašington pokušava da se suprotstavi rastućem kineskom i ruskom uticaju na kontinentu.

„Predsednik Bajden i ja smo jasno stavili do znanja da Sjedinjene Države jačaju naša partnerstva širom afričkog kontinenta“, rekla je ona na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednicom Gane Nanom Akufo-Adom.

Kina je mnogo investirala u Afriku u poslednje dve decenije, posebno u infrastrukturu, rudarstvo, drvo i ribarstvo, dok ruski privatni vojni izvođač Vagner grupa pruža bezbednosnu pomoć u nekoliko zemalja.

Akufo-Addo je ponovio da je zabrinut zbog Vagnerovog prisustva u zapadnoj Africi.

„To otvara vrlo realnu mogućnost… da će naš kontinent ponovo postati igralište za sukob velikih sila“, rekao je on, stojeći uz Harisa.

Nekoliko zemalja širom zapadne Afrike i regiona Sahela bori se da uguši islamističke pobune koje su izazvale humanitarne katastrofe i podstakle nezadovoljstvo — što je doprinelo vojnim udarima u Maliju i Burkini Faso.

„Cenimo vaše vođstvo kao odgovor na nedavno demokratsko nazadovanje u zapadnoj Africi“, rekao je Haris za Akufo-Addo.

„Da bih pomogla u rešavanju pretnji nasilnog ekstremizma i nestabilnosti, danas sa zadovoljstvom najavljujem 100 miliona dolara podrške Beninu, Gani, Gvineji, Obali Slonovače i Togu“, rekla je ona.

To je pored 139 miliona dolara bilateralne pomoći koju Sjedinjene Države nameravaju da pruže Gani u fiskalnoj 2024. godini, prema Harisovoj kancelariji.

Nakon Gane, Haris će se uputiti u Tanzaniju i Zambiju.

Haris je tokom konferencije za novinare upitana da li će promovisati LGBT prava tokom svoje turneje, uključujući i Ganu, gde je zakon koji bi ozbiljno ograničio ta prava prolazio kroz parlament.

„Pokrenula sam ovo pitanje“, rekla je Haris, dodajući da se veoma snažno oseća za podršku slobodi i jednakosti za sve ljude, kao i da su LGBT prava pitanje ljudskih prava.

Nacrt zakona Gane bi proglasio zločinom biti gej, biseksualac ​​ili transrodna osoba. Homoseksualni seks je već kažnjen sa do tri godine zatvora po zakonu Gane, iako niko godinama nije procesuiran.

Novi zakon bi produžio zatvorske kazne i primorao ljude da se podvrgnu „terapiji konverzije“, praksi čiji je cilj promena seksualne orijentacije. Skupština je održala javna rasprava o nacrtu počev od 2021. godine. Nije jasno kada će biti stavljen na glasanje.

Akufo-Addo je odgovorio na pitanje američkog novinara o zakonu rekavši da to nije zvanična vladina politika, već da su ga izneli zakonodavci koji deluju u privatnom svojstvu.

On je takođe rekao da je državni tužilac zemlje podneo stavove parlamentarnoj komisiji koja ispituje nacrt zakona o „ustavnosti ili suprotnosti nekoliko njegovih odredbi“.

„Ja razumem… da su suštinski elementi zakona već modifikovani kao rezultat intervencije državnog tužioca“, rekao je on, ne navodeći detalje.

„Ne sumnjam da će parlament Gane pokazati kao što je to činio u prošlosti… svoju osetljivost na pitanja ljudskih prava, kao i na osećanja našeg stanovništva, i da će izaći sa odgovornim odgovorom na predloženi zakon.“