Francuska zabranjuje TikTok i Tviter na telefonima vladinog osoblja

Francuska zabranjuje TikTok i Tviter na telefonima vladinog osoblja

Francuska je u petak objavila da zabranjuje „rekreativnu“ upotrebu TikToka, Tvitera, Instagrama i drugih aplikacija na telefonima državnih službenika zbog zabrinutosti zbog nedovoljnih mera bezbednosti podataka, izvestio je AP.

Ovaj potez je usledio nakon sličnih ograničenja za TikTok u demokratskim zemljama zbog straha od kineskih veza popularne aplikacije za deljenje videa. Ali francuska odluka je takođe obuhvatila i druge platforme koje su naširoko koristili vladini zvaničnici, poslanici i sam predsednik Emanuel Makron.

Francuski ministar za transformaciju i javnu upravu Stanislas Guerini rekao je u saopštenju da „rekreativne“ aplikacije nisu dovoljno sigurne da bi se koristile u državnim administrativnim uslugama i „mogle bi predstavljati rizik za zaštitu podataka“.

Zabranu će pratiti francuska agencija za sajber bezbednost. U saopštenju nije precizirano koje su aplikacije zabranjene, ali je navedeno da je odluka doneta nakon što su druge vlade preduzele mere usmerene na TikTok.

Guerinijeva kancelarija je u poruci Asošijeted presu saopštila da će zabrana uključiti i Tviter, Instagram, Netflik, aplikacije za igre poput Candi Crush i aplikacije za sastanke.

Izuzeci će biti dozvoljeni. Ako zvaničnik želi da koristi zabranjenu aplikaciju u profesionalne svrhe, kao što je javna komunikacija, može zatražiti dozvolu za to.

Primer: Guerini je objavio najavu zabrane na Tviteru.

SAD, Britanija, Evropska unija i drugi zabranili su TikTok na vladinim telefonima. Zapadne vlade brinu da bi kineske vlasti mogle da primoraju kineskog vlasnika TikTok-a, BiteDance Ltd., da preda podatke o međunarodnim korisnicima ili progura propekinške narative.

Izvršni direktor kompanije Shou Zi Chev odbacio je tvrdnje da su TikTok ili BiteDance alati kineske vlade tokom ispitivanja od strane američkih zakonodavaca u četvrtak. Kompanija je ponovila da je 60% BiteDance-a u vlasništvu globalnih institucionalnih investitora.

Zakon koji je Kina primenila 2017. zahteva od kompanija da daju vladi sve lične podatke relevantne za nacionalnu bezbednost zemlje. Nema dokaza da je TikTok predao takve podatke, ali postoje strahovi zbog ogromne količine korisničkih podataka koje prikuplja.