Da li u regenerativnoj medicini postoji „magični metak“? Istraživači su dugo želeli da osmisle najsavremeniju gensku terapiju koja regeneriše tkiva oštećena bolešću ili traumom. Ta želja bi se mogla ostvariti sada kada je istraživački tim razvio terapiju za isporuku polimernih gena koja promoviše formiranje nove kosti nakon traumatske upale.
U studiji objavljenoj u Međunarodnom časopisu za molekularne nauke, istraživači sa Tokijskog medicinskog i stomatološkog univerziteta (TMDU) otkrili su da terapija isporukom gena može efikasno suzbiti upalu kako bi poboljšala zarastanje tkiva nakon vađenja zuba.
Vađenje zuba je uobičajena hirurška procedura u stomatologiji. Kada se zub ukloni, na utičnici se formiraju rane, što pokreće fiziološki proces zarastanja koji uključuje rekonstrukciju oštećenih mekih i tvrdih tkiva. Jedna faza zarastanja rana, poznata kao hemostaza, počinje zaustavljanjem krvarenja iz krvnih ugrušaka, što stimuliše inflamatornu fazu.
Ovo može pomoći u sprečavanju daljeg krvarenja, ali komplikacije mogu nastati ako se produži. Nakon vađenja zuba, prekomerna upala može izazvati resorpciju zaostale grebena (smanjenje zaostale kosti u vilici), što može izazvati negativan i otežavajući uticaj na stomatološku hirurgiju.
Remodeliranje kostiju, koje se dešava tokom života, posredovano je signalnim putem koji uključuje proteinski kompleks NF-κB (nuklearni faktor-kapa B). Kontroliše proizvodnju gena koji regulišu upalu i zarastanje kostiju. „Inhibitori NF-κB su široko priznati u lečenju resorpcije kostiju; međutim, primena oligodeoksinukleotida (ODN) za NF-κB je slabo istražena“, objašnjava glavni autor Takashi Ono.
U ovoj studiji, vađenje zuba je sprovedeno operacijom molarne ekstrakcije. Sistem za isporuku gena/lekova je razvijen korišćenjem efikasnog kopolimernog vektora—vrste poli(mlečne-ko-glikolne kiseline)—za isporuku NF-κB varalica ODN-a (dvolančanih DNK fragmenata) u utičnicu za ekstrakciju pacova i njihove terapeutske istraženi su efekti. Utvrđeno je da lokalna primena ODN-ova za mamce NF-κB korišćenjem kopolimernog vektora efikasno inhibira resorpciju kostiju i podstiče formiranje kosti na utičnici za ekstrakciju.
Pored toga, terapija isporukom gena sprečila je prekomernu upalu. „Ovo je prva in vivo studija koja otkriva efikasnost ODN-ova za mamce NF-κB koji se primenjuju pomoću kopolimernog vektora za promovisanje zarastanja kostiju nakon ekstrakcije zuba“, kaže Ono.
Nalazi ove studije mogu dovesti do inovativne genske terapije za sprečavanje rezidualne resorpcije grebena nakon hirurške ekstrakcije zuba.