Tim predvođen UCLA razvio je jeftinu, univerzalnu oralnu vakcinu protiv COVID-19 koja je sprečila teške respiratorne bolesti i gubitak težine kada se testira na hrčcima, koji su prirodno podložni SARS-CoV-2. U istraživanju se pokazalo efikasnom kao i vakcine koje se primenjuju injekcijom ili intranazalno.
Ako se na kraju odobri za ljudsku upotrebu, mogao bi da bude oružje protiv svih varijanti COVID-19 i da podstakne usvajanje, posebno u zemljama sa niskim i srednjim prihodima, kao i među onima sa averzijom prema iglama.
Studija je objavljena u časopisu Microbiologi Spectrum.
Oralna vakcina se zasniva prvenstveno na nukleokapsidnom proteinu, koji je najizraženiji od četiri glavna strukturna proteina virusa i evoluira mnogo sporijom brzinom od često mutirajućeg proteina šiljaka. Vakcina koristi veoma oslabljenu bakteriju za proizvodnju nukleokapsidnog proteina u inficiranim ćelijama, kao i membranskog proteina, koji je još jedan virusni strukturni protein u velikoj količini.
„Budući da je univerzalna vakcina zasnovana prvenstveno na nukleokapsidnom proteinu, vakcina je otporna na neprestane mutacije šiljastog proteina SARS-CoV-2 na kojem su zasnovane praktično sve aktuelne vakcine“, rekao je stariji autor dr Markus Horvic, istaknuti profesor medicine na Odeljenju za infektivne bolesti i mikrobiologiju, imunologiju i molekularnu genetiku na Medicinskom fakultetu David Geffen na UCLA. „Kao rezultat toga, sadašnje vakcine brzo zastarevaju, što zahteva da se više puta rekonstruišu. Dakle, naša vakcina treba da štiti od novih i novih varijanti SARS-CoV-2.“
Oralna isporuka takođe olakšava distribuciju vakcine u oblastima sveta sa siromašnim resursima tako što eliminiše potrebu za iglama, špricevima i obučenim osobljem za isporuku vakcina za injekcije, dodao je on. „Oralna vakcina takođe može biti privlačna za mnoge ljude koji oklevaju sa vakcinacijom zbog straha od igala.
Istraživači su primetili da iako je radio izuzetno dobro u sprečavanju teških respiratornih bolesti, nije pružio potpunu zaštitu od visokog virusnog opterećenja kod hrčaka. Takođe, nisu ga testirali protiv soja omikrona, koji sadrži skoro identičan protein nukleokapsida, zbog niske virulencije ovog soja kod zlatnih sirijskih hrčaka koje su koristili.
Ali vakcina je, pišu oni, „efikasna kada se oralno primenjuje protiv bolesti nalik COVID-19 na veoma zahtevnom životinjskom modelu. Ova vakcina koja se lako primenjuje, lako se proizvodi, jeftina i lako skladišti i transportuje može da igra važnu ulogu u okončanju pandemije COVID-19 zaštitom imunizovanih pojedinaca od ozbiljnih bolesti od sadašnjih i budućih sojeva SARS-CoV-2.“
Sledeći korak u procesu biće proizvodnja vakcine za oralnu primenu putem enteričke kapsule otporne na kiselinu koja će omogućiti da se vakcina bezbedno oslobodi u tankom crevu, rekao je Horvic. Zatim će biti testiran na bezbednost, imunogenost i efikasnost kod ljudi.
„Takođe planiramo da proširimo vakcinu kako bismo zaštitili od infekcija izazvanih drugim tipovima potencijalno pandemijskih koronavirusa, kao što je virus koji izaziva bliskoistočni respiratorni sindrom (MERS)“, dodao je on.