Apple će proizvoditi iPhone u novoj fabrici u Indiji, rekli su zvaničnici u petak, dok američki tehnološki gigant nastoji da poveća svoju proizvodnju u Indiji i diverzifikuje dalje od Kine.
Globalni lanac snabdevanja ovog vodećeg mobilnog telefona baziran je uglavnom u Kini, gde su stroge politike Covid-a prošle godine i tekuće diplomatske tenzije sa Sjedinjenim Državama naštetile proizvodnji.
„Apple telefoni će se uskoro proizvoditi u državi“, napisao je u petak na Tviteru glavni ministar države Karnataka Basavaraj S Bomai.
„Osim otvaranja oko 100.000 radnih mesta, stvoriće mnogo mogućnosti za Karnataku“, dodao je on.
Rajeev Chandrasekhar, indijski državni ministar za informacione tehnologije, rekao je da će se predložena fabrika prostirati na 300 hektara u državi, gde se nalazi indijski tehnološki centar Bengaluru.
Saopštenje je usledilo kada je predsednik Fokskona Jang Liu posetio taj grad u petak, prema lokalnim medijima, nakon sastanka sa premijerom Narendrom Modijem ranije ove nedelje.
„Naše diskusije su pokrivale različite teme koje imaju za cilj unapređenje indijskog tehnološkog i inovativnog ekosistema“, napisao je Modi na Tviteru u sredu.
Liu je u četvrtak potpisao sporazum o uspostavljanju pogona za proizvodnju elektronike koji bi zapošljavali 100.000 u susednoj južnoj državi Telangana.
Apple i Fokconn nisu odgovorili na zahtjeve AFP-a za komentar.
Fokconn, najveći svetski proizvođač iPhone-a, od 2019. godine proizvodi Apple telefone u Indiji u svojoj fabrici u južnoj državi Tamil Nadu.
Dva druga tajvanska dobavljača, Vistron i Pegatron, takođe proizvode i sklapaju Apple uređaje u Indiji.
Apple je prošlog septembra saopštio da će proizvoditi svoj najnoviji iPhone 14 u Indiji, samo nekoliko nedelja nakon lansiranja vodećeg modela.
Ali ova zemlja čini manje od pet odsto globalne proizvodnje Apple-a, prema Blumbergu, zaostaje za Sjedinjenim Državama, Kinom, Japanom i pet drugih zemalja.
Apple-ovo širenje proizvodnje u Indiji je podsticaj Modijevoj strategiji „Make in India“ prema kojoj je pozvao strane kompanije da proizvode robu u toj južnoazijskoj zemlji.