Direktor uništene japanske nuklearne elektrane Fukušima kaže da detalji o šteti unutar njenih reaktora počinju da se znaju tek 12 godina nakon što su je pogodili masivni zemljotres i cunami, što otežava predviđanje kada će i kako biti završeno njeno razbijanje.
Najhitniji trenutni zadatak je bezbedno otpuštanje velikih količina prečišćene, ali još uvek radioaktivne vode iz postrojenja u more, rekao je Akira Ono u intervjuu za Asošijeted pres.
Zemljotres i cunami u martu 2011. oštetili su sisteme za hlađenje u fabrici Fukušima Daiichi, uzrokujući topljenje tri reaktora i oslobađanje velike količine radijacije. Operater, Tokio Electric Pover Compani Holdings Inc., uspeo je da stabilizuje postrojenje do tačke u kojoj kompanija može bolje da planira strategiju stavljanja van pogona, za koju se očekuje da će biti dugotrajna i izuzetno izazovna.
„Ubuduće, moramo se suočiti sa nezamislivo teškim poslom kao što je izvlačenje otopljenog otpada“ iz reaktora, rekao je Ono, koji je na čelu elektrane i predsednik Fukushima Daiichi Decontamination & Decommissioning Engineering Co.
Ranije ove godine, podvodno vozilo na daljinsko upravljanje uspešno je sakupilo mali uzorak iz unutrašnjosti jednog od tri rastopljena reaktora – samo kašiku od oko 880 tona visoko radioaktivnog rastopljenog goriva i drugih ostataka koji moraju biti bezbedno uklonjeni i uskladišteni.
Status otpada u primarnim komorama reaktora bloka 1, 2 i 3 ostaje uglavnom nepoznat, rekao je Ono.
Uklanjanje otopljenog otpada trebalo bi da počne u bloku 2 negde posle septembra ove godine, nakon skoro dvogodišnjeg odlaganja. Uklanjanje istrošenog goriva u bazenu za hlađenje reaktora bloka 1 trebalo bi da počne 2027. godine nakon 10 godina odlaganja zbog potrebe da se demontiraju delovi zgrade oštećeni eksplozijama vodonika.
Postrojenje bi trebalo da bude spremno da se radnici konačno koncentrišu na uklanjanje otopljenog otpada iz reaktora nakon što se svo istrošeno gorivo izvuče iz rashladnih bazena do 2031. godine, rekao je Ono.
Vlada zadržava svoj prvobitni cilj da završi razgradnju elektrane do 2051. Međutim, neki stručnjaci kažu da je uklanjanje svih ostataka otopljenog goriva do tada nemoguće i predlažu da se postrojenje sahrani u černobilskom stilu, opcija koja bi mogla pomoći u smanjenju rizika po zdravlje dok radioaktivnost biljke se postepeno smanjuje.
„I dalje smatram ovaj cilj glavnim putokazom“, rekla je Ono. „Ne možemo da kažemo šta će biti za 30 godina. Ne možemo da kažemo, ali otprilike zamišljajući narednih 30 godina, smatram da je potrebno pažljivo i precizno izgraditi sadašnji plan kako bismo bezbedno, stabilno i brzo nastaviti sa razgradnjom.“
Pre toga, međutim, najveći problem je odlaganje velikih količina prečišćene, ali još radioaktivne vode iz postrojenja, rekao je on.
Voda koja je korišćena za hlađenje tri oštećena reaktora iscurila je u podrume zgrada reaktora i sakupljena je i uskladištena u oko 1.000 rezervoara koji pokrivaju veći deo terena elektrane.
Vlada i TEPCO kažu da rezervoari moraju biti uklonjeni kako bi se mogli izgraditi objekti za razgradnju elektrane. Očekuje se da će rezervoari dostići svoj kapacitet od 1,37 miliona tona kasnije ove godine.
Većina radioaktivnosti se može ukloniti iz vode tokom tretmana, ali se tricijum ne može odvojiti, a ostaju niski nivoi nekih drugih radionuklida. Vlada i TEPCO kažu da će osigurati da radioaktivnost vode bude daleko ispod zakonskih granica i da će je razblažiti velikim količinama morske vode pre planiranog ispuštanja u okean.
Lokalne ribarske zajednice oštro su se usprotivile planu, rekavši da će njihov već oštećeni posao više patiti zbog negativnog imidža izazvanog ispuštanjem vode. Susedne zemlje, uključujući Kinu i Južnu Koreju, i ostrvske države Pacifika takođe su izrazile zabrinutost za bezbednost.
TEPCO planira da na proleće završi izgradnju objekata potrebnih za ispuštanje vode, a zatim dobije bezbednosno odobrenje od nuklearnih regulatora. Očekuje se konačna inspekcija i izveštaj misije Međunarodne agencije za atomsku energiju pre početka objavljivanja.
Operater i dalje treba da radi na objašnjenju „lako razumljivom“ i naučnim dokazima kako bi pomogao ljudima da razumeju izdanje, rekao je Ono.
Sama razgradnja Fukushima Daiichi je zasnovana na razumevanju i poverenju svih u društvu“, rekao je on.