SAD i Kanada su ove nedelje izdale naredbe o zabrani korišćenja TikTok-a na mobilnim uređajima koje je izdala vlada jer raste zabrinutost za privatnost i sajber bezbednost u vezi sa aplikacijom za deljenje videa.
TikTok, koji je u vlasništvu kineske kompanije Bitedance, dugo je tvrdio da ne deli podatke sa kineskom vladom i da se njeni podaci ne drže u Kini. Takođe osporava optužbe da prikuplja više korisničkih podataka od drugih društvenih medija i insistira na tome da ga samostalno vodi sopstveno rukovodstvo.
Ali mnoge zemlje su i dalje oprezne u pogledu platforme i njenih veza sa Kinom. Evo zemalja i regiona koji su uveli delimičnu ili potpunu zabranu TikTok-a:
Indija je zabranila TikTok i desetine drugih kineskih aplikacija, uključujući aplikaciju za razmenu poruka WeChat, 2020. godine zbog zabrinutosti za privatnost i bezbednost. Zabrana je usledila ubrzo nakon što je u sukobu indijskih i kineskih trupa na spornoj granici Himalaja poginulo 20 indijskih vojnika, a na desetine povređeno.
Kompanije su dobile priliku da odgovore na pitanja o privatnosti i bezbednosnim zahtevima, ali je zabrana postala trajna u januaru 2021.
U decembru 2022. Tajvan je zabranio TikTok u javnom sektoru nakon što je FBI upozorio da TikTok predstavlja rizik za nacionalnu bezbednost. Državnim uređajima, uključujući mobilne telefone, tablete i desktop računare, nije dozvoljeno da koriste softver kineske proizvodnje, koji uključuje aplikacije kao što su TikTok, njegov kineski ekvivalent Douiin, ili Ksiaohongshu, kineska aplikacija za životni stil.
Ove nedelje, SAD su rekle da vladine agencije imaju 30 dana da izbrišu TikTok sa federalnih uređaja i sistema zbog zabrinutosti za bezbednost podataka. Zabrana se odnosi samo na vladine uređaje, iako se neki američki zakonodavci zalažu za potpunu zabranu. Kina je napala SAD zbog zabrane TikTok-a, opisujući zabranu kao zloupotrebu državne moći i potiskivanje firmi iz drugih zemalja. Više od polovine od 50 američkih država takođe je zabranilo aplikaciju na državnim uređajima.
Nakon američkog saopštenja, Kanada je u ponedeljak objavila da uređaji koje je izdala vlada ne smeju da koriste TikTok, rekavši da to predstavlja „neprihvatljiv“ rizik za privatnost i bezbednost. Zaposlenima će takođe biti onemogućeno preuzimanje aplikacije u budućnosti.
Evropski parlament, Evropska komisija i Savet EU, tri najviša tela EU, zabranili su TikTok na uređajima za osoblje. Zabrana Evropskog parlamenta, objavljena u utorak, stupa na snagu 20. marta. On je preporučio zakonodavcima i osoblju da uklone aplikaciju sa svojih ličnih uređaja.
Pakistanske vlasti su privremeno zabranile TikTok najmanje četiri puta od oktobra 2020, navodeći zabrinutost da aplikacija promoviše nemoralan sadržaj.
Talibansko rukovodstvo Avganistana zabranilo je TikTok i kinesku igru PUBG 2022. na osnovu zaštite mladih od „zavaravanja“.