Najnoviji pametni telefoni sa sklopivim ekranom, impresivna metaverzalna iskustva, avatari četbotova sa veštačkom inteligencijom i druga privlačna tehnologija će oduševiti posetioce na godišnjem sajmu bežične mreže MVC koji počinje u ponedeljak.
Četvorodnevni šou, održan u ogromnom konferencijskom centru u Barseloni, najveći je i najuticajniji svetski sastanak za industriju mobilnih tehnologija. Raspon tehnologije koja će biti prikazana ilustruje kako je emisija, poznata i kao Mobile Vorld Congress, evoluirala od foruma za standarde mobilnih telefona u izlog za nove bežične tehnologije.
Organizatori očekuju čak 80.000 posetilaca iz čak 200 zemalja i teritorija dok se događaj nastavlja punom snagom nakon nekoliko godina prekida pandemije.
Evo šta možete očekivati:
Metavers: Bilo je puno buke oko metaverzuma na prošlogodišnjem MVC-u i na drugim nedavnim sajmovima tehnologije poput prošlomesečnog CES-a u Las Vegasu. Očekujte još više na ovom događaju.
Brojne kompanije planiraju da pokažu svoja metaverzalna iskustva koja će omogućiti korisnicima da se povežu jedni sa drugima, prisustvuju događajima na daljinu ili uđu u fantastične nove onlajn svetove.
Softverska kompanija Amdocs koristiće virtuelnu i proširenu stvarnost kako bi korisnicima pružila „metaturu“ Dubaija. Druge tehnološke i telekom kompanije obećavaju metaverse demonstracije koje će pomoći u fizičkoj rehabilitaciji, virtuelno isprobati odeću ili naučiti kako da poprave stajni trap aviona.
Popularnost metaverzuma je eksplodirala nakon što ga je osnivač Fejsbuka Mark Zakerberg krajem 2021. uzvisio kao sledeću veliku stvar za internet i njegovu kompaniju. U poslednje vreme, međutim, počele su da se uvlače sumnje.
„Svi poslovni modeli oko metaverzuma su sada veliki znak pitanja“, rekao je Džon Strand, iskusni konsultant u telekom industriji.
Veštačka inteligemcija (AI) je privukla pažnju tehnološkog sveta zahvaljujući dramatičnom napretku u novim alatima kao što je ChatGPT koji mogu da održavaju razgovore i generišu čitljiv tekst. Očekujte da će se veštačka inteligencija primeniti kao „preterano korišćena reč“ na MVC-u, rekao je Ben Vud, glavni analitičar u CCS Insight-u.
Kompanije obećavaju da će pokazati kako koriste veštačku inteligenciju da bi kućne Vi-Fi mreže bile energetski efikasnije ili da bi otkrile lažne.
Microsoftovi predstavnici za štampu nagovestili su da bi mogli imati demonstraciju ChatGPT-a, ali nisu dali nikakve detalje. Kompanija je dodala AI chatbot tehnologiju u svoj pretraživač Bing, ali se trudila da izvrši ispravke nakon što je odgovorila uvredama ili pogrešnim odgovorima nekim korisnicima koji su dobili rani pristup.
Startapi će demonstrirati sopstvenu tehnologiju ćaskanja zasnovanu na veštačkoj inteligenciji: D-ID će pokazati svoje jezive „digitalne ljudske“ avatare, dok Botslovers kaže da njegova usluga obećava da će „osloboditi ljude dosadnih zadataka“.
MVC je dostigao svoj korak u prethodnoj deceniji kada je era pametnih telefona procvetala, a proizvođači uređaja su se takmičili za pažnju sjajnim lansiranjem proizvoda. Danas je inovacija pametnih telefona dostigla plato i kompanije sve više debituju sa telefonima na druge načine.
Pažnja na izložbi je usredsređena na potencijalnu upotrebu 5G, sledeće generacije ultrabrze bežične tehnologije koja obećava da će otključati talas inovacija osim pametnih telefona, kao što su automatizovane fabrike, automobili bez vozača i pametni gradovi.
„Mobilni telefoni će i dalje biti vruća tema na MVC-u, ali su postali zrela, ponavljajuća i skoro dosadna kategorija“, rekao je Vud. „Jedino uzbuđenje će doći od mnoštva sklopivih dizajna i prototipova, ali stvarna veličina tržišta za ove vrhunske proizvode ostaje nejasna.
Lansiranjem uređaja će dominirati niz manje poznatih kineskih brendova kao što su OnePlus, Ksiaomi, ZTE i Honor koji žele da preuzmu tržišni udeo od tržišnih lidera, Apple-a i Samsung-a.
Kineski tehnološki gigant Huavej će imati veliko prisustvo na MVC-u, uprkos tome što su ga zapadne vlade stavile na crnu listu kao deo šire geopolitičke bitke između Vašingtona i Pekinga oko tehnologije i bezbednosti.
Organizatori kažu da će Huavei imati najveće prisustvo na sajmu među oko 2.000 izlagača. To je čak i nakon što su SAD podstakle saveznike da nateraju svoje kompanije za mobilnu telefoniju da blokiraju ili ograniče Huaveiovu mrežnu opremu zbog zabrinutosti da bi Peking mogao da navede kompaniju da izvrši sajber njuškanje ili sabotira kritičnu komunikacionu infrastrukturu.
Huavej, koji je više puta negirao te optužbe, takođe je bio pritisnut zapadnim sankcijama koje su imale za cilj da ga izgladnjuju komponentama poput mikročipova.
Analitičari kažu da je jedna poruka koju bi Huavej mogao da pošalje sa svojim prevelikim ekranom prkos Zapadu.