Novi antioksidansi pronađeni u govedini, piletini i svinjetini

Novi antioksidansi pronađeni u govedini, piletini i svinjetini

Imidazol dipeptidi (IDP), kojih ima u izobilju u mesu i ribi, su supstance koje se proizvode u telima različitih životinja, uključujući ljude, i za koje se navodi da su efikasni u ublažavanju umora i prevenciji demencije. Međutim, fiziološki mehanizam kojim IRL ispoljavaju ove aktivnosti nije prethodno utvrđen.

Istraživački tim, predvođen profesorom Hideshijem Iharom sa Fakulteta nauke Metropolitan Univerziteta u Osaki, bio je prvi koji je otkrio dipeptide koji sadrže 2-okso-imidazol (2-okso-IDP)—koji imaju jedan atom kiseonika više od normalnih IRL— i otkrili da su oni najčešći niz derivata IRL u telu. Istraživači su takođe otkrili da imaju izuzetno visoku antioksidativnu aktivnost.

U svojoj studiji, istraživači su uspostavili metod za selektivnu i visoko osetljivu detekciju pet tipova 2-okso-IDP pomoću masene spektrometrije, koja omogućava kvantitativnu detekciju tragova 2-okso-IDP u živim organizmima. Koristeći ovu metodu, oni su prvi put otkrili da govedina, svinjetina, piletina i drugo meso sadrže antioksidante, ne samo interno raseljene, već i niz različitih 2-okso-IRL. Njihovi nalazi su objavljeni u Antioksidansima.

„Nadamo se da će ovaj metod istraživanja, koji omogućava naprednu analizu 2-okso-IRL, biti primenjen ne samo na osnovnu biologiju već i na medicinu, poljoprivredu i farmaciju, gde će pomoći u poboljšanju zdravlja ljudi i prevenciji bolesti, zaključio je profesor Ihara.“