Američka obalska straža uvela je u ponedeljak privremenu bezbednosnu zonu u vodama kod Južne Karoline tokom vojne potrage za ostacima za koje se sumnja da je kineski špijunski balon oboren od strane američkog borbenog aviona i Bele kuće je rekao da će zadržati miran pristup odnosima sa Pekingom, piše Rojters.
Predsednik Džo Bajden rekao je novinarima da je uvek bio njegov stav da balon treba da bude oboren i odbacio pitanje da li će incident oslabiti odnose SAD i Kine.
„Ne. Jasno smo stavili do znanja Kini šta ćemo da uradimo“, rekao je on. „Oni razumeju našu poziciju. Nećemo odustati. Uradili smo pravu stvar i nije pitanje slabljenja ili jačanja – to je realnost.“
Portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi rekao je da let balona iznad Sjedinjenih Država nije učinio ništa da poboljša ionako napete odnose sa Kinom i odbacio tvrdnju Pekinga da je to bilo u meteorološke svrhe.
Sekretar za štampu Bele kuće Karin Žan Pjer je ipak rekla da će pristup SAD odnosima sa Kinom ostati miran i da je na Kini da odluči da li želi da se nadoveže na sastanak Bajdena i kineskog predsednika Si Đinpinga prošlog novembra.
„Na Kini je da shvati kakav odnos želi“, rekla je ona.
Pojava kineskog balona izazvala je političku pometnju u Sjedinjenim Državama i navela visokog američkog diplomatu, Antonija Blinkena, da otkaže putovanje u Peking od 5. do 6. februara, za koje su se obe zemlje nadale da će stabilizovati njihove teške odnose.
Peking je osudio obaranje balona kao „očiglednu preteranu reakciju“ i pozvao Vašington da pokaže uzdržanost.
„Kina se čvrsto protivi i snažno protestuje protiv toga“, rekao je zamenik ministra spoljnih poslova Sje Feng u izjavi američkoj ambasadi u Pekingu objavljenoj na sajtu ministarstva.
Pozivajući SAD na uzdržanost, Kina je takođe upozorila na „ozbiljne posledice“ i rekla da će koristiti neophodna sredstva za rešavanje „sličnih situacija“, bez detaljnijeg objašnjenja. Neki politički analitičari rekli su da očekuju da će svaki odgovor biti fino kalibrisan, međutim, kako bi se sprečilo da diplomatski odnosi postanu još gori.
Neki američki republikanci postavljaju pitanje zašto balon nije oboren pre nego što mu je dozvoljeno da putuje preko Sjedinjenih Država. Bajden je prošlog utorka zatražio vojne opcije, prema američkim zvaničnicima, ali zvaničnici Pentagona su rekli da su rizici preveliki da bi ga oborili preko kopna.
„Kada je iz Kanade stigla preko Sjedinjenih Država, rekao sam Ministarstvu odbrane da želim da ga oborim čim bude prikladno“, rekao je Bajden novinarima. „Zaključili su… da ga ne treba oboriti preko kopna. To nije bila ozbiljna pretnja i trebalo bi da sačekamo dok ne pređe preko vode.“
Nakon što je 28. januara prvi put prošao u vazdušni prostor SAD severno od Aleutskih ostrva Aljaske, balon je u subotu – nedelju dana kasnije – oboren sa atlantske obale SAD.
Kirbi je rekao da će Blinken tražiti da pomeri svoje putovanje, prvo od 2018. godine, kada je bio pravi trenutak, u Peking od strane državnog sekretara SAD. Portparol Stejt departmenta Ned Prajs rekao je da Vašington i Peking nisu razgovarali o ovome.
Američki zvaničnici su umanjili uticaj balona na nacionalnu bezbednost, ali kažu da bi uspešan oporavak mogao dati Sjedinjenim Državama uvid u špijunske sposobnosti Kine.
Kirbi je rekao da su Sjedinjene Države bile u stanju da proučavaju balon dok je bio u vazduhu i da se zvaničnici nadaju da će prikupiti vredne obaveštajne podatke o njegovim operacijama tako što će izvući što više komponenti.
Visoki američki zvaničnici ponudili su da informišu bivše zvaničnike Trampove administracije o detaljima onoga što je Bela kuća rekla da su bila tri preleta balona u Kini kada je Donald Tramp bio predsednik. Američki zvaničnici rekli su da su ti baloni izašli na videlo nakon što je Tramp napustio funkciju u januaru 2021. i da ga je nasledio Bajden.
Visoki američki general odgovoran za obaranje balona rekao je u ponedeljak da vojska nije otkrila prethodne špijunske balone pre onog koji se pojavio 28. januara iznad Sjedinjenih Država i nazvao to „prazninom u svesti“.
Međutim, general vazduhoplovstva Glen VanHerck, šef američke komande za vazdušno-kosmičku odbranu i severne komande, rekao je da su američki obaveštajci utvrdili prethodne letove nakon činjenice na osnovu „dodatnih sredstava za prikupljanje“ obaveštajnih podataka, ne nudeći dalje detalje o tome da li bi to moglo biti sajber špijunaže, telefonskih presretanja ili ljudskih izvora.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning rekao je da je Kina saznala da je njen balon lebdeo iznad Sjedinjenih Država nakon što ju je obavestio Vašington.
Mao je rekao da je drugi balon, primećen iznad Latinske Amerike, bio bespilotni civilni vazdušni brod na probnom letu koji je „ozbiljno skrenuo i nenamerno ušao u prostor iznad Latinske Amerike jer je bio pod uticajem vremenskih prilika i zato što ima ograničenu sposobnost samoupravljanja“.
Kolumbijska vojska je u nedelju saopštila da je primetila vazdušni objekat sličan balonu nakon što je Pentagon u petak saopštio da je još jedan kineski balon letio iznad Latinske Amerike.