Gibraltar je u petak optužio Španiju za „grubo kršenje britanskog suvereniteta“ nakon što su dva carinika ušla na britansku prekomorska teritoriju tokom operacije protiv krijumčarenja, prenosi Rojters.
U četvrtak rano ujutru, dva španska carinika su povređena nakon što su kamenovana na plaži Gibraltara. Prema izveštajima španskih medija, njihov mali čamac je ostao bez struje dok je jurio osumnjičene švercere duvana.
Na snimku incidenta objavljenom na sajtu španskog dnevnika El Pais, vide se šverceri kako viču: „Ovo je Gibraltar. Ovo nije vaš posao!“
Drugi video snimci na društvenim mrežama pokazuju pucnjeve tokom tuče, ali nije jasno ko je pucao.
U saopštenju u petak, glavni ministar Gibraltara Fabijan Pikardo rekao je: „Dokazi o ovom incidentu pokazuju grubo kršenje britanskog suvereniteta i verovatno najozbiljniji i najopasniji incident u mnogo godina.
On je rekao da Gibraltar treba da istraži činjenice pre nego što donese odluku o diplomatskom odgovoru, ali je dodao da „događaji ukazuju na to da su postupci španskih zvaničnika neprihvatljivi“.
Vlade Gibraltara i Velike Britanije smatraju da će ovi događaji „zahtevati pažljivo razmatranje prirode i nivoa diplomatskog odgovora“, navodi se u saopštenju vlade Gibraltara.
Ako se potvrdi da su španski zvaničnici ispalili oružje na Gibraltaru, to bi bilo „veoma ozbiljno kršenje zakona, kao i nepromišljeno i opasno“, dodaje se u saopštenju.
Špansko ministarstvo spoljnih poslova osudilo je u petak napad na carinike koji su „teško povređeni“ i saopštilo da kategorički odbacuje tvrdnje Gibraltara.
Incident dolazi u trenutku kada Britanija i Gibraltar pokušavaju da postignu dogovor o statusu Gibraltara nakon Bregzita i kako da obezbede granicu sa Španijom.
Ovo pitanje je predmet kontroverzi otkako je Britanija glasala za izlazak iz Evropske unije 2016. godine. Poluostrvo je isključeno iz sporazuma o povlačenju između Britanije i EU.
Sredinom januara, španski ministar inostranih poslova Hoze Manuel Albarez rekao je agenciji da su Madrid i London „veoma blizu sporazuma“ po tom pitanju.
Španija je stenovitu ispostavu na ušću Mediterana ustupila Britaniji 1713. godine, ali je dugo pozivala na njen povratak. Godine 2002, 99% glasača na Gibraltaru odbacilo je ideju da Britanija deli suverenitet sa Španijom.