Apple Inc je u četvrtak izvestio o prodaji i profitu koji su premašili očekivanja Volstrita zbog slabe prodaje iPhone-a nakon što su blokade COVID-a u Kini poremetile proizvodnju najvećeg prodavca kompanije, preneo je Rojters.
Akcije Apple-a pale su za 5% nakon objavljivanja rezultata.
Prodaja Apple-a pala je za 5% na 117,2 milijarde dolara i bila je pala u svim delovima sveta u ovom kvartalu. Prodaja iz svake kategorije proizvoda je opala, osim dobitaka u uslugama i iPad-ovima. Zarada po akciji iznosila je 1,88 dolara, što je Appleovo prvo promašivanje očekivanja profita Volstrita od 2016.
Analitičari su očekivali prodaju od 121,1 milijardu dolara i profit od 1,94 dolara po akciji, prema podacima IBES-a iz Refinitiva. Izvršni direktor kompanije Apple Tim Kuk rekao je za Rojters da su prekidi u proizvodnji koji su mučili ključni kvartal kompanije Apple sada završeni.
Tokom svog prvog fiskalnog kvartala koji se završio 31. decembra, Apple se suočio sa talasom izazova zbog kojih je Volstrit očekivao nižu prodaju. Glavni među njima bili su pritisci u lancu snabdevanja kada su blokade COVID-a u proizvodnom pogonu u Džengdžouu u Kini usporile proizvodnju iPhone 14 Pro i Pro Mak uređaja, oba modela sa premium cenama koji bi tradicionalno pomogli da povećaju Apple marže.
U intervjuu za Rojters, Kuk je rekao da su prekidi u proizvodnji „trajali veći deo decembra“, ali da se „proizvodnja sada vratila tamo gde želimo da bude“. Kuk je rekao da su blokade u Kini stvorile dvostruki izazov gde su i ponuda i potražnja bile ograničene, pri čemu je veća prodaja u Kini pala za 7% na 23,9 milijardi dolara.
„Kada su stvari počele da se ponovo otvaraju u decembru (u Kini), primetili smo povećanje prometa u našim prodavnicama u poređenju sa novembrom i povećanje potražnje kako se decembar odvijao“, rekao je Kuk za Rojters.
Snažan američki dolar je takođe naštetio Appleu, koji više od polovine prodaje ostvaruje izvan Amerike, ali je efekat bio manji nego što se očekivalo jer je dolar opao u odnosu na prošlogodišnji maksimum. Apple je upozorio investitore da će takva devizna pitanja dovesti do smanjenja prodaje za 10%, ali je u četvrtak rekao da je stvarni efekat 8%.
„Istakao bih da je 8 odsto i dalje veoma ozbiljan čeoni vetar“, rekao je Kuk za Rojters. „Ne bih to želeo da potcenjujem. Rastali bismo na stalnoj valutnoj osnovi.“
Pored problema u lancu snabdevanja za iPhone, analitičari sa Vol Strita očekivali su da će prodaja iPhone-a ove godine pasti kao deo šireg obrasca po kome se porodica iPhone 14, objavljena prošle godine, prodaje sporije nakon dve uzastopne godine snažne prodaje iPhone-a 12 i 13 modela. Apple je saopštio da je prodaja iPhone-a iznosila 65,8 milijardi dolara, što je 8% manje u odnosu na prethodnu godinu i ispod procena analitičara od 68,3 milijarde dolara.
Segment usluga kompanije, koji uključuje sadržaje kao što je Apple TV+ i softversko poslovanje poput App Store-a, porastao je 6% na 20,8 milijardi dolara prihoda, u poređenju sa očekivanjima analitičara od 20,7 milijardi dolara, prema podacima Refinitiva.
Kuk je rekao Rojtersu da kompanija sada ima bazu od 2 milijarde aktivnih uređaja, u odnosu na 1,8 milijardi pre godinu dana. Kompanija sada ima 935 miliona plaćenih pretplata, u odnosu na 900 miliona u prethodnom kvartalu, i da je prodaja usluga postavila rekord na nekoliko tržišta, uključujući Kinu, rekao je on.
Prodaja Mac računara kompanije, koja je doživela procvat tokom talasa rada od kuće tokom pandemije, opala je 29% u odnosu na prethodnu godinu na 7,7 milijardi dolara, u poređenju sa očekivanjima od 9,6 milijardi dolara, prema podacima Refinitiva. Rukovodioci Apple-a su prošle godine upozorili da će prodaja Mac-a vjerovatno opadati iz godine u godinu jer su rezultati prethodne godine uključivali nalet prodaje povezan sa izdavanjem novih MacBook Pro računara sa Appleovim kućnim procesorima.
Prema podacima Refinitiva, prodaja iPad-a, koji je takođe zabeležio porast u vezi sa pandemijom, porasla je za 30% na 9,4 milijarde dolara, u poređenju sa očekivanjima analitičara od 7,8 milijardi dolara. Segment nosivih i dodataka, koji uključuje Apple Vatch i AirPods, pao je za 8% na 13,5 milijardi dolara u poređenju sa procenama analitičara od 15,2 milijarde dolara, prema podacima Refinitiva.
Kuk je za Rojters rekao da su jake performanse iPad-a proizašle iz lansiranja novih modela i odsustva ograničenja u snabdevanju koja su ometala prodaju uređaja godinu dana ranije.
Apple investitori čekaju da vide da li će kompanija ove godine zaroniti na nova tržišta. Tehnološka publikacija The Information je izvestila da Apple planira da lansira slušalice mešovite realnosti koje bi mogle da se prodaju za oko 3.000 dolara ove godine i da takođe radi na pristupačnijem uređaju za praćenje.
Apple je jedna od retkih velikih tehnoloških firmi koja nije najavila velika otpuštanja, iako njeni redovi nikada nisu rasli tako brzo kao u svojim kolegama. Krajem 2022. rekao je da ima 164.000 zaposlenih, što je manje od 20% više od broja zaposlenih iz 2019. Nasuprot tome, druge kompanije kao što je Meta Platforms Inc (META.O), koja otpušta oko 11.000 zaposlenih, otprilike su udvostručila broj zaposlenih između 2019. i 2022.