Holandska firma: SAD, saveznici blizu dogovora o ograničavanju tehnologije čipova na Kinu

Holandska firma: SAD, saveznici blizu dogovora o ograničavanju tehnologije čipova na Kinu

Američki, holandski i japanski zvaničnici blizu su sporazuma o ograničavanju pristupa Kine tehnologiji koja se koristi za proizvodnju kompjuterskih čipova, potvrdila je u nedelju holandska kompanija za snabdevanje poluprovodnicima.

ASML, vodeći proizvođač opreme za proizvodnju poluprovodnika sa sedištem u Veldhovenu u Holandiji, rekao je da je moguće da je dogovor već postignut, ali da ne zna nikakve detalje o dogovoru ili kako će to uticati na poslovanje ASML-a.

ASML je jedini svetski proizvođač mašina koje koriste ekstremnu ultraljubičastu litografiju za izradu naprednih poluprovodničkih čipova. Holandska vlada je zabranila ASML-u da izvozi tu opremu u Kinu od 2019. godine, ali kompanija je i dalje isporučivala litografske sisteme nižeg kvaliteta u Kinu.

Bajdenova administracija je u oktobru uvela kontrolu izvoza kako bi ograničila mogućnost Kine da pristupi naprednim čipovima, za koje kaže da se mogu koristiti za pravljenje oružja, kršenje ljudskih prava i poboljšanje brzine i tačnosti njene vojne logistike. Pozvao je saveznike poput Japana i Holandije da slede njihov primer.

Kina je ljutito odgovorila, rekavši da će ograničenja trgovine poremetiti lance snabdevanja i globalni ekonomski oporavak.

„Nadamo se da će relevantne zemlje učiniti pravu stvar i raditi zajedno na održavanju multilateralnog trgovinskog režima i očuvanju stabilnosti globalnih industrijskih i lanaca snabdevanja“, rekao je ovog meseca portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin. „Ovo će takođe služiti za zaštitu njihovih dugoročnih interesa.

ASML ima istraživačke i proizvodne centre u Pekingu i Šenženu u Kini, kao i regionalno sedište u Hong Kongu.

Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi rekao je u petak da su holandski i japanski zvaničnici bili u Vašingtonu na razgovorima koje je vodio savetnik predsednika Džoa Bajdena za nacionalnu bezbednost, Džejk Salivan, a koji su pokrivali „bezbednost i bezbednost novih tehnologija“, napore za pomoć Ukrajini i druge pitanja.

„Zahvalni smo što su mogli da dođu u DC i da održe ove razgovore“, rekao je Kirbi.

Kirbi je odbio da kaže da li se SAD približavaju dogovoru o pooštravanju izvozne kontrole tehnologije poluprovodnika. Bajden se ranije ovog meseca odvojeno sastao sa japanskim premijerom Fumiom Kišidom i holandskim premijerom Markom Ruteom kako bi se zalagali za strožu kontrolu izvoza.

Na konferenciji za novinare prošle nedelje, Rute je upitan o razgovorima, ali je rekao da oni uključuju „tako osetljiv materijal… visokokvalitetne tehnologije da holandska vlada odlučuje da o tome komunicira veoma pažljivo, a to znači na veoma ograničen način“.

Američki zvaničnici kažu da Kina troši mnogo na razvoj svojih novonastalih proizvođača poluprovodnika, ali do sada ne može da napravi vrhunske čipove koji se koriste u najnaprednijim pametnim telefonima i drugim uređajima.