Šef UN: Spomenik nacističkim žrtvama je poziv na borbu protiv okrutnosti

Šef UN: Spomenik nacističkim žrtvama je poziv na borbu protiv okrutnosti

Generalni sekretar Antonio Gutereš rekao je u četvrtak da su nacisti pokušali da otmu imena milionima Jevreja pre nego što su ih ubili tokom Drugog svetskog rata — ali je na inauguraciji instalacije UN sa imenima 4,8 miliona žrtava holokausta rekao da su ti planovi propali i svi oni koji su ubijeni „nikada neće biti zaboravljeni“.

Uoči Međunarodnog dana sećanja na holokaust, šef UN je rekao da je izložba poziv na akciju jer milion žrtava ostaje neidentifikovano, piše AP.

To je takođe poziv svetu da „zaustavi plimu ljudske okrutnosti i bori se protiv antisemitizma i svih oblika rasizma gde god i kad god se manifestuje“, rekao je Gutereš.

Veliku instalaciju — „Knjigu imena žrtava holokausta“ — doneo je Jad Vašem, Svetski centar sećanja na holokaust u Jerusalimu, u sedište UN-a u Njujorku.

Visok je 2 metra, širok jedan metar) i dugačak 8 metara, a imena 4,8 miliona žrtava koje je do sada identifikovao Jad Vašem poređana su abecednim redom na stranicama. Na kraju su prazne stranice koje simbolizuju više od milion ubijenih Jevreja koji su još uvek neidentifikovani.

Gutereš je podsetio da kada su zatvorenici stigli u koncentracioni logor Aušvic, „njihovo ime je izbrisano i zamenjeno brojem zapaljenim na podlaktici“. Nakon što su izgubili imena, rekao je, izgubili su živote. Ali milioni njihovih imena su prikupljeni, a sećanje na njih živi.

Predsedavajući Jad Vašema, Dani Dajan, govorio je o dva imena u knjizi, svojim velikim ujacima, rekavši da su nacisti i njihovi saradnici „vođeni manijakalnom mržnjom prema Jevrejima i svemu što su smatrali jevrejskim“, nastojali da istrebe svakog Jevrejina svuda i izbrišu njihov imena, identiteta i kulture.

„Ne možemo oživeti čak ni jednog od miliona koje su ubili“, rekao je on. „Ali možemo — i radimo — da obnovimo imena i priče žrtava.

Jad Vašem je biblijski hebrejski izraz za „ime i spomen“, a Dajan je rekao da centar prikuplja svaki djelić informacija o životima i smrtima žrtava.

„Radimo to jer žrtve ne zaslužuju ništa manje“, rekao je on.

Ali Jad Vašem se takođe nada da snimanjem i podučavanjem njihovih priča „pomažemo da se spreče užasi koji bi čak i izbliza mogli da liče na Šou“, što je hebrejska reč za holokaust, rekao je on.

„Istorija se nikada ne ponavlja tačno, ali se ponavljaju fenomeni ekstremnog antisemitizma i drugih oblika rasne mržnje, agresivnog nasilja, korumpiranih diktatura“, rekao je Dajan.

Dajan je rekao da je za sprečavanje još jednog Šoa ključno zapamtiti njegove žrtve, i „zato je Knjiga imena danas ovde u Ujedinjenim nacijama i zašto je toliko značajna“.

Ambasador Izraela u UN Gilad Erdan, čiji je deda izgubio ženu i sedmoro od osmoro dece u holokaustu, rekao je da su njihova imena upisana u knjigu i da će „zahvaljujući Jad Vašemu sećanje na njih živeti zauvek“.

Takođe je upozorio na to da „sile zla“ iskrivljuju i negiraju holokaust, rekavši da se ove laži šire „strašnom brzinom“ na internetu.

„UN, institucija koja je nastala iz pepela Holokausta, snosi integralnu, centralnu odgovornost za aktivnu borbu protiv ovih fenomena antisemitizma i poricanja holokausta“, rekao je Erdan. „Odgovornost je svakog od nas da prizovemo ovu mržnju.

Podsekretar generalnog sekretara Melisa Fleming rekla je na inauguracionom događaju da „izložba stoji u tišini, ali mnogo govori“.

„Stoji na ulazu u naše Ujedinjene nacije kao podsetnik na našu odgovornost da se suprotstavimo antisemitizmu i svakom obliku predrasuda, nasilja i mržnje“, rekla je ona.