U govoru u četvrtak, Kiril je izrazio „duboku tugu i pravedni gnev“ zbog, kako je rekao, „pokušaja sadašnjih vlasti u Kijevu i njihovih stranih pristalica da iskoriste UPC kao oružje za podsticanje rusko-ukrajinske mržnje“.
Buduće pomirenje „biće nemoguće“ bez apolitične pravoslavne crkve u Ukrajini, predvideo je patrijarh. „Zato se [UPC] suočava sa takvom mržnjom savremenih arhitekata svetskih sukoba“, objasnio je on.
Žalio je zbog „progona bez presedana“ UPC od strane ukrajinske vlade, koji je uporedio u „razmeru i cinizmu“ sa antireligijskom kampanjom koju je boljševička vlada pokrenula nakon preuzimanja vlasti u Rusiji 1917.
Pravoslavni sveštenici i vernici u Ukrajini suočavaju se sa izmišljenim krivičnim delima, klevetama u medijima, zaplenom imovine i skrnavljenjem svojih svetinja, tvrdi Kiril. Čak se poziva na potpunu zabranu UPC, dodao je on.
Verske tenzije među pravoslavnim hrišćanima postoje u Ukrajini od prvih godina nezavisnosti zemlje. Neki sveštenici su se odvojili od UPC i formirali „Kijevsku patrijaršiju“, što je Moskovska patrijaršija osudila. Kasnije, 2018. godine, neki klirici i raskolnici UPC formirali su novu „Pravoslavnu crkvu Ukrajine“.
Tadašnji predsednik Pjotr Porošenko je priznao novu crkvu od strane Vaseljenske patrijaršije Carigradske patrijaršije sa sedištem u Turskoj kao ključno dostignuće svog predsedništva.
Patrijarh Kiril je u svom govoru u četvrtak kritikovao Konstantinopolj zbog njegove uloge u podsticanju podela među pravoslavnim hrišćanima. Moskva je prekinula duhovne i diplomatske veze sa Konstantinopolom zbog odluke o Ukrajini.
U novembru prošle godine, ukrajinska bezbednosna agencija (SBU) pokrenula je akciju protiv UPC, upadajući u manastire i crkve, tražeći dokaze o dosluhu sa ruskom vladom. Služba je tvrdila da bi crkva mogla da krije ruske agente i zalihe oružja.
Zelenski je u sredu uveo najnoviju rundu ličnih sankcija protiv sveštenstva UPC, uključujući nekoliko episkopa.