LIMA – Peru je produžio vanredno stanje za još mesec dana u glavnom gradu Limi i dva južna regiona gde su smrtonosni protesti protiv vlade izazvali najgore nasilje u zemlji u poslednjih 20 godina, preneo je Rojters.
Peru je prvi put najavio jednomesečno vanredno stanje širom zemlje sredinom decembra, ubrzo nakon što su izbile demonstracije zbog svrgavanja bivšeg levičarskog predsednika Pedra Kastilja, koji je pokušao da raspusti Kongres i vlada dekretom.
Više od 40 ljudi poginulo je u nasilnim sukobima između demonstranata i snaga bezbednosti od početka decembra.
Proširene vanredne mere koje je predsednik Dina Boluarte potpisao kasno u subotu, a koje policiji daju posebna ovlašćenja i ograničavaju slobode, uključujući pravo na okupljanje, primenjuju se na Limu i južne regione Puno i Kusko.
U Punu, gde je skoro polovina žrtava umrla, ograničenja uključuju desetodnevni policijski čas.
U maršu u Limi u subotu, demonstranti su podigli crveno-bele nacionalne zastave pored banera obrubljenih crnom bojom u znak žalosti. Oni su se takođe napali protiv Boluartea, bivšeg Kastiljovog potpredsednika, koji se dan ranije izvinio za smrt pozivajući na istragu.
„Ona je licemjer“, rekla je demonstranka Tania Serra, govoreći uz povike gomile, koja se povremeno jurila sa policijom obučenom u opremu za borbu protiv nereda. „Ona kaže izvini, izvini, ali ne izlazi da priča, šalje policiju, vojsku da ubijaju.
Od 12. do 13. januara, anketa Ipsos Peru objavljena u listu Peru 21 u nedelju pokazala je da 71% Peruanaca ne odobrava Boluarteovu vladu u odnosu na 68% u decembru.
Demonstranti su tražili da Boluarte odstupi, a da Kastiljo, koji je uhapšen zbog „pobune“, bude pušten.