Satelit površinske vode i okeana (SVOT) lansiran je u orbitu Zemlje u petak, 16. decembra, iz baze svemirskih snaga Vandenberg u centralnoj Kaliforniji, a inženjeri rade na pripremi misije za početak merenja visine vode na preko 90% Zemljine površine, pružajući po prvi put pregled vode naše planete visoke definicije.
Ali pre nego što to učini, satelit bi morao da otvori svoj veliki jarbol i antenske panele (vidi gore) nakon uspešnog postavljanja nizova solarnih panela koji napajaju svemirsku letelicu. Misija prati i kontroliše satelit koristeći telemetrijske podatke, ali je takođe opremila svemirske letelice sa četiri prilagođene komercijalne kamere za snimanje akcije.
Solarni nizovi su u potpunosti raspoređeni ubrzo nakon lansiranja, za oko 10 minuta.
Antene su uspešno postavljene tokom četiri dana, proces koji je završen 22. decembra. Dve kamere fokusirane na KaRIn antene snimile su jarbol koji se pružao iz svemirske letelice i zaključao se na mestu, ali nisu uspele da snime antene koje su u potpunosti raspoređene (a prekretnica koju je tim potvrdio telemetrijskim podacima.)
Trideset tri stope (10 metara) jedna od druge, na oba kraja jarbola, dve antene pripadaju revolucionarnom instrumentu radarskog interferometra Ka-opsega (KaRIn). Dizajniran da uhvati precizna merenja visine vode u slatkovodnim tijelima Zemlje i okeanu, KaRIn će videti vrtloge, struje i druge okeanske karakteristike prečnika manje od 20 kilometara. Takođe će prikupljati podatke o jezerima i akumulacijama većim od 15 ari (62.500 kvadratnih metara) i rekama širim od 330 stopa (100 metara).
KaRIn će to učiniti odbijanjem radarskih impulsa od površine vode na Zemlji i primanjem signala sa obe te antene, prikupljajući podatke duž pojasa koji je širok 30 milja (50 kilometara) sa obe strane satelita.
Podaci koje pruža SVOT pomoći će istraživačima i donosiocima odluka da se pozabave nekim od najhitnijih klimatskih pitanja našeg vremena i pomoći zajednicama da se pripreme za zagrevanje sveta.