Optička tehnologija slobodnog prostora (FSO) je način bežičnog prenosa podataka pomoću svetlosti kroz vazduh, ili „slobodni prostor“, za upotrebu u telekomunikacijama ili računarskom umrežavanju. FSO ima potencijal da dovede komunikacije do mesta gde postoji ograničena postojeća infrastruktura jer ne zahteva skupo polaganje optičkih kablova. Međutim, jedan od glavnih izazova FSO je taj što vremenski uslovi mogu izazvati probleme. Na primer, jaka sunčeva svetlost ili gusta magla mogu da difraktuju ili scintiliraju snop svetlosti, stvarajući turbulenciju koja može izazvati gubitak podataka.
Nedavno je tim istraživača sa Univerziteta Aston i Univerziteta u Glazgovu razvio novi algoritam za obradu signala koji može ublažiti uticaj turbulencije u FSO eksperimentima. Koristili su komercijalno dostupne fotonske lanterne i prostorni modulator svetlosti da emuliraju turbulenciju i primenili su sukcesivno algoritam za digitalnu obradu signala za otklanjanje smetnji kako bi postigli rekordne rezultate. Prenoseći više snopova različitih oblika kroz iste teleskope i otkrivajući različite oblike, uspeli su da povećaju dostupnost signala na više od 99% i povećaju kapacitet na više od 500 Gbit/s, ili više od 500 ultra- brze veze širokog propusnog opsega Pure-Fiber.
Ovo istraživanje ima potencijal da FSO tehnologiju učini praktičnijom za primene u stvarnom svetu, kao što je projekat Fiber Before the Fiber u Južnoj Africi, koji ima za cilj da obezbedi internet performanse slične Pure-Fiber vezi bez potrebe za instaliranjem kablova. Projekat radi na tome da omogući pristup internetu zajednicama koje žive u neformalnim naseljima i školama u siromašnim oblastima koristeći optički komunikacioni sistem slobodnog prostora koji može da se poveže sa udaljenim lokacijama koristeći bežičnu optičku liniju signala lokacije za povezivanje sa obližnjim izvorima optičkih vlakana u bogatijim predgrađima .