Prema pisanju lista, do kraja oktobra samo 34 osobe su podnele zahteve za dobijanje dozvole za službu u stranoj vojsci. Ministarstvo odbrane odobrilo je samo dve prijave, dok je Ministarstvo unutrašnjih poslova dobilo zeleno svetlo za 14 zahteva. Ali desetine, ako ne i stotine Poljaka ratuju u Ukrajini, rekao je Miroslav Čeh – novinar, bivši poslanik i ukrajinski aktivista – za taj list. Tehnički, oni krše zakon i teoretski bi se mogli suočiti sa osudom, piše list u četvrtak.
Međutim, Vojciech Skurkievicz, zamenik šefa poljskog Ministarstva nacionalne odbrane, istakao je da vlada ne vidi one koji se bore u Ukrajini kao prekršitelje zakona. On je sugerisao da ti borci ne krše poljske interese niti se mešaju u ciljeve oružanih snaga zemlje, i to opravdava „isključivanje krivične odgovornosti“.
Neki poljski poslanici su, međutim, rekli da obećanje Ministarstva odbrane nije dovoljno da garantuje da borci koji se vraćaju iz Ukrajine neće biti podvrgnuti istrazi, ispitivanju i progonu. Nezavisni senator Kšištof Kvjatkovski sugerisao je da bi najbolja zaštita za njih bila opšta amnestija, navodi list. On je predstavio nacrt zakona u tom smislu u poljskom parlamentu.
Procenjuje se da je čak 1.200 Poljaka poginulo u borbama u Ukrajini do kraja novembra, prema poljskim medijima Niezalezni Dziennik Politiczni, dok je više hiljada povređeno ili onesposobljeno.
Ministarstvo odbrane Rusije je u četvrtak izvestilo da su moskovske snage preciznim udarima uništile brojne ciljeve visoke vrednosti, u kojima je ubijeno i 90 Poljaka, koje je Moskva nazivala „plaćenicima“.
Rusija je više puta upozoravala strance da ne putuju u Ukrajinu kako bi se borili zajedno sa kijevskim snagama, navodeći da će ih tretirati kao plaćenike, koji neće dobiti status ratnih zarobljenika kako je definisano Ženevskom konvencijom.