SEUL – Bivši direktor nacionalne bezbednosti Južne Koreje uhapšen je u subotu zbog sumnje da je prikrivao ubistvo južnokorejskog ribarskog zvaničnika u blizini morske granice rivala u blizini Severne Koreje 2020.
Hapšenje Suh Huna rano u subotu usledilo je kada konzervativna vlada predsednika Ioon Suk Ieol-a istražuje ponašanje njegovog liberalnog prethodnika u vezi sa tim ubistvom i još jednim graničnim incidentom iste godine, slučajevi koji su izazvali kritike da Seul očajnički pokušava da umiri Sever da poboljša odnose, prenosi Asošijeted pres.
Bivši predsednik Mun Džae-in, koji je svoj mandat stavio na međukorejsko zbližavanje pre nego što je napustio funkciju u maju, ljutito je reagovao na istragu o Suhovim postupcima. Mun je ove nedelje izdao saopštenje u kojem optužuje Junovu vladu da iznosi neosnovane optužbe i politizuje osetljiva bezbednosna pitanja.
Sudija Kim Jeong-min iz Centralnog okružnog suda u Seulu odobrio je zahtev tužioca za hapšenje Suha zbog zabrinutosti da bi mogao da pokuša da uništi dokaze, navodi se u saopštenju suda. Suh nije odgovorio na pitanja novinara o optužbama u petak dok se pojavio u sudu radi razmatranja zahteva tužilaštva za nalog.
Prethodna istraga južnokorejskog odbora za reviziju i inspekciju zaključila je da zvaničnici Munove vlade nisu pokušali da spasu Li Dae-juna nakon što su saznali da 47-godišnji zvaničnik ribarstva pluta u vodama u blizini zapadne morske granice Koreje u septembar 2020.
Nakon što su potvrdili da su severnokorejske trupe smrtno upucale Lija, zvaničnici su javno izigrali mogućnost da je pokušao da prebegne u Severnu Koreju, navodeći svoje kockarske dugove i porodične probleme, dok su zatajili dokaze koji sugerišu da nije imao takvu nameru, revizijski odbor rečeno je u oktobarskom izveštaju.
Suh je takođe služio kao Munov šef špijuna pre nego što je dva meseca pre ubistva imenovan za direktora nacionalne bezbednosti. Suočen je sa sumnjama da je iskoristio sastanak kabineta da uputi zvaničnike da izbrišu obavještajne zapise u vezi sa incidentom dok je vlada napravila javno objašnjenje Lijeve smrti.
Suh je takođe osumnjičen da je naredio Ministarstvu odbrane, Nacionalnoj obaveštajnoj službi i Obalskoj straži da prikažu Lija kako pokušava da prebegne u njihovim izveštajima o njegovom ubistvu.
Kritičari kažu da se Munova vlada potrudila da naslika Lija kao nesimpatičnog dok je pokušavala da umiri nuklearno naoružanog rivala sa brutalnim stanjem ljudskih prava.
U junu su Ministarstvo odbrane i obalska straža poništili opis incidenta koji je dala Mesečeva vlada, rekavši da nema dokaza da je Li pokušao da prebegne.
Ioonova vlada odvojeno istražuje prisilnu repatrijaciju dva severnokorejska ribara 2019, uprkos njihovoj želji da se presele u Južnu Koreju.
U julu je Nacionalna obaveštajna služba podigla optužnicu protiv Suha i njegovog glavnog špijunskog naslednika Park Jie-vona za navodnu zloupotrebu ovlašćenja, uništavanje javnih evidencija i falsifikovanje dokumenata u vezi sa dva slučaja.
Agencija je optužila Park, koji je bio njen direktor do maja, da je naredio uništavanje obaveštajnih izveštaja o Lijevoj smrti. Optužio je Suha da je nasilno zatvorio istragu o okolnostima oko repatrijacije dvojice severnokorejskih ribara zarobljenih u vodama Južne Koreje 2019.
Kritičari kažu da Munova vlada nikada nije dala jasno objašnjenje zašto je poslala dvojicu begunaca nazad na sever da se suoče sa mogućim pogubljenjem. Munovi zvaničnici opisali su muškarce kao kriminalce koji su priznali ubistvo i doveli u pitanje iskrenost njihove želje da prebegnu.
Desetine međunarodnih organizacija, uključujući Hjuman rajts voč, izdale su zajedničku izjavu u kojoj optužuju Munovu vladu da nije obezbedila odgovarajući proces ili da „zaštiti svakoga ko bi bio u značajnom riziku od torture ili drugih ozbiljnih kršenja ljudskih prava nakon repatrijacije“.
Mun je napustio funkciju bez mnogo toga da pokaže zbog angažmana na severu, a istrage o ova dva incidenta dodatno su ukaljale njegovo nasleđe.
Mun se sastao sa severnokorejskim liderom Kim Džong Unom tri puta 2018. godine i snažno lobirao da se organizuju Kimovi sastanci sa bivšim predsednikom SAD Donaldom Trampom kao deo napora da se smiri nuklearni sukob i poboljšaju međukorejske veze.
Ali diplomatija se nikada nije oporavila od neuspeha drugog sastanka Kim-Tramp 2019. u Vijetnamu. Pregovori su propali kada se strane nisu mogle dogovoriti da ukidaju sankcije Severnoj Koreji koje predvode SAD zameni korake Severa da ukine svoje nuklearno oružje i raketne programe.